یکشنبه, 24 تیر 1403

به گفته محققان، افزایش میزان فیبر مصرفی می تواند موجب تغییر میکروبیوم های روده در طول مدت ۲ هفته شود.

به گزارش گیلان سلامت، به نقل از مدیکال نیوز تودی، محققان در مطالعات قبلی به رابطه بین مصرف فیبر و پیامدهای مثبت آن برای سلامت پی برده بودند.

باکتری‌ها با متابولیز فیبر، موجب ایجاد میکروبیوم های سالم در روده می‌شوند.

مطالعه اخیر محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد افزایش دو هفته‌ای مصرف فیبر به طور قابل توجهی موجب تغییر میکروبیوم های روده شده و گونه‌های باکتریایی تجزیه کننده فیبر را افزایش می‌دهد.

اگرچه تعداد اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه افزایش نیافتند. اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، حاصل باکتری‌های تجزیه کننده فیبر هستند و دارای نقش‌های مختلفی در بدن هستند.

به عنوان مثال این اسیدهای چرب به عنوان منبع انرژی برای سلول‌های روده استفاده می‌شوند و در سیگنال دهی سلولی دخیل هستند. برخی از این اسیدهای چرب دارای خواص ضدالتهابی بوده و بر حساسیت انسولین و وزن بدن تأثیر دارند.

فیبر نقش مهمی در سلامت انسان دارد. به عنوان مثال، یک بررسی اخیر در متاآنالیزهای مختلف نشان داد ریسک مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی در افرادی که بیشترین مصرف فیبر را دارند به طورقابل توجهی کاهش می‌یابد.

دکتر «کاترین وایتسون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می‌گوید: «عدم دریافت فیبر کافی در جهان صنعتی امروز، میکروب‌های روده ما را گرسنه نگه داشته است، و پیامدهای مهمی بر سلامت دارد که ممکن است با افزایش سرطان روده بزرگ، بیماری‌های خودایمنی و حتی کاهش اثر واکسن و واکنش به ایمونوتراپی سرطان همراه باشد.»

روده کوچک قادر به هضم فیبر نیست. در عوض، به گفته محققان، فیبر وارد روده بزرگ می‌شود و در آنجا میکروب‌ها می‌توانند فیبر را تجزیه نمایند.

محققان در این مطالعه، رژیم غذایی ۲۶ شرکت کننده را در طول ۳ هفته تحت نظر داشتند و به طورمیانگین روزانه ۲۵ گرم فیبر در رژیم غذایی آنها گنجانده شد.

سپس محققان با استفاده از توالی DNA، نمونه‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا ترکیب باکتری‌ها را شناسایی کنند.

محققان دریافتند که پس از مداخله در رژیم غذایی، ترکیب میکروبیوم های روده شرکت کنندگان حدود ۸ درصد تغییر کرد.

این تغییر عمدتاً به دلیل افزایش باکتری‌های معروف برای تجزیه فیبر از جمله Bifidobacterium ، Bacteroides و Prevotella بود.

از اینرو محققان بر افزودن انواع فیبرها نظیر لوبیا، توت‌ها و آووکادو در رژیم غذایی تاکید دارند.

منبع: مهر

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان