یکشنبه, 24 تیر 1403

خواص بی نظیر بارهنگ

۱۴۰۰/۰۹/۰۷ ۱۸:۰۷ چاپ

این گیاه گلهای مایل به سبز تولید می کند و دارای برگهای بزرگ و بیضی شکل است که می توان آن را به صورت خام یا پخته مصرف کرد. گیاه بارهنگ با میوه بارهنگ که از آن در تهیه مربا استفاده می شود، کاملا متفاوت است.

به گزارش گیلان سلامت، بارهنگ که به بارهنگ پهن برگ (Plantago major) نیز معروف است، بومی اروپا و مناطق خاصی از آسیاست. این گیاه چند ساله گلهای مایل به سبز تولید می کند و دارای برگهای بزرگ و بیضی شکل است که می توان آن را به صورت خام یا پخته مصرف کرد. گیاه بارهنگ با میوه بارهنگ که از آن در تهیه مربا استفاده می شود، کاملا متفاوت است.

خواص بارهنگ برای سلامتی

مطالعات اولیه نشان می دهد که بارهنگ ممکن است چندین مزیت سلامتی داشته باشد ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.
 

1. خواص بارهنگ برای کاهش التهاب و آسیب کبد

بارهنگ، ممکن است التهاب را کاهش دهد. در حالی که سطح پایین التهاب بخشی از پاسخ سالم بدن شما به آسیب است ، التهاب مزمن می تواند منجر به بیماری های مختلف شود. مطالعات نشان می دهد که بارهنگ ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. به طور خاص ، برگها حاوی چندین ترکیب ضد التهابی هستند ، از جمله فلاونوئیدها ، ترپنوئیدها ، گلیکوزیدها و تانن ها.

یک مطالعه نشان داده که استفاده از عصاره گیاه بارهنگ باعث کاهش چندین التهاب ناشی از آسیب کبدی می شود. یک مطالعه حیوانی دیگر نیز یافته های مشابهی را نشان داده که عصاره گیاه بارهنگ به طور قابل توجهی باعث کاهش التهاب و کاهش آنزیم های کبدی برای محافظت در برابر آسیب کبدی شده است. علاوه بر این ، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که دانه های بارهنگ ممکن است علایم التهاب را کاهش داده و رشد برخی از سلول های سرطانی را کند کند. 

2. خواص بارهنگ برای پوست و ترمیم زخم 

بارهنگ، ممکن است باعث ترمیم زخم شود. برخی تحقیقات خاطر نشان می کنند که بارهنگ ممکن است با کاهش التهاب، جلوگیری از رشد میکروبی و تسکین درد ، از ترمیم زخم حمایت کند. یک مطالعه بر روی 40 نفر نشان داد که استفاده از ژل حاوی آلوئه ورا و بارهنگ به بهبود زخم پا کمک می کند. در یک مطالعه حیوانی، گیاهان آلوئه ورا و بارهنگ باعث بهبود ترمیم زخم و بهبود ترمیم بافت در صورت استفاده موضعی شدند. در یک مطالعه حیوانی دیگر استفاده از تنها بارهنگ بر روی زخم ها به افزایش سرعت بهبود کمک کرد. هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.

3. خواص بارهنگ برای معده و سلامت دستگاه گوارش

چندین ترکیب موجود در دانه ها و برگ های بارهنگ وجود دارد که برخی از مشکلات گوارشی را کاهش می دهد. به طور خاص ، دانه ها حاوی پسیلیوم هستند که نوعی فیبر است که اغلب به عنوان ملین طبیعی استفاده می شود. این فیبر هنگام حرکت در دستگاه گوارش ، آب را جذب می کند.

بارهنگ حرکت دستگاه گوارش شما را کند کرده و ممکن است باعث تنظیم نظم روده و  کمک به درمان اسهال شود. همچنین باعث بهبودی زخم معده می شود. علاوه بر این ، برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که خواص ضد التهابی بارهنگ ممکن است به مشکلات گوارشی مانند بیماری التهابی روده (IBD) کمک کند ، که می تواند علائمی مانند درد معده ، نفخ و اسهال ایجاد کند.

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان