اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

چهارشنبه, 30 خرداد 1403
چهارشنبه, 30 خرداد 1403

الکترولیت‌ها نقش‌های مهم بسیاری در بدن ایفا می‌کنند.

به گزارش گیلان سلامت، الکترولیت‌ها وظایف مهمی را بر عهده دارند که حفظ تعادل آب‌ها در بدن یکی از آنها است. حفظ سطح pH در محدوده متعادل و کمک به ورود و خروج مواد مغذی از سلول‌ها نیز جزو دیگر عملکردهای الکترولیت‌ها هستند. این مواد معدنی همچنین به عضله‌ها، عصب‌ها و اندام‌های بدن کمک می‌کنند تا عملکرد درستی داشته باشند. 

آیا به نوشیدنی‌های الکترولیتی نیاز دارید؟ 

اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید و به اندازه کافی آب بنوشید (یعنی تا حدی که رنگ ادرار همیشه زرد کم‌رنگ باشد)، ضرورتی ندارد که به‌طور منظم از نوشیدنی‌های الکترولیتی استفاده کنید چون سطح الکترولیت‌ها در بدن شما در محدوده متعادل قرار گرفته است. سدیم از طریق مصرف نمک وارد بدن می‌شود و میوه‌ها و سبزیجات هم دارای مقادیر مناسبی از پتاسیم، کلسیم و منیزیم هستند. 

مقدار آبی که روزانه دریافت می‌کنید باید با میزان آبی که از بدن به‌واسطه تعریق، ادرار و سایر مایعات خارج می‌شود، برابری داشته باشد. اگر میزان آب دفع‌شده از میزان آب دریافت‌شده بیشتر باشد، بدن دچار کم‌آبی می‌شود و تعادل الکترولیت‌های بدن هم از بین می‌رود. علائم کم‌آبی بدن شامل این موارد است؛ تیرگی ادرار، تشنگی شدید، خستگی، سرگیجه و نیاز به دفع ادرار با فواصل زمانی زیاد. البته این احتمال هم وجود دارد که کسی در نوشیدن آب زیاده‌روی کند و درنتیجه میزان سدیم موجود در بدن را رقیق کند که به آن «هیپوناترمی» یا کم‌سدیم شدن خون می‌گویند. اگر در هر کدام از موقعیت‌های زیر قرار بگیرید یا دچار مشکلات زیر شوید، استفاده از نوشیدنی‌های الکترولیتی می‌تواند به تامین دوباره آب بدن و الکترولیت‌های ازدست‌رفته کمک کند: 

قرار گرفتن در معرض گرمای شدید
انجام فعالیت‌های ورزشی شدید و سنگین 
استفراغ 
اسهال

نوشیدنی‌های الکترولیتی چه هستند؟ 

نوشیدنی‌های الکترولیتی حاوی آب، الکترولیت‌ها (معمولا سدیم و پتاسیم) و قندها هستند. هدف اصلی استفاده از نوشیدنی‌های الکترولیتی، کمک به تامین آب ازدست‌رفته بدن است و به همین دلیل هم بیشتر حجم آنها را آب تشکیل می‌دهد. مقادیر متفاوتی از قندها و الکترولیت‌ها نیز براساس کاربرد محصول مورد نظر به آن اضافه می‌شوند. بعضی از نوشیدنی‌های الکترولیتی برای بازسازی بدن پس از فعالیت‌های ورزشی طراحی شده‌اند، درحالی که بعضی از آنها برای اوقاتی مناسب هستند که کسی دچار استفراغ یا اسهال شده باشد. 

بهترین نوشیدنی‌های الکترولیتی کدامند؟ 

1. آب لوله‌کشی: اگرچه آب لوله‌کشی دارای مواد معدنی افزوده مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم و سدیم است، اما قند ندارد و سدیم موجود در آن هم برای بازسازی ذخایر بدن کافی نیست. 

2. آب معدنی: آب معدنی که به‌صورت بسته‌بندی به فروش می‌رسد، حاوی الکترولیت‌های بیشتری نسبت به آب لوله‌کشی است اما هیچ قندی ندارد. بنابراین بهترین گزینه برای دریافت الکترولیت‌ها محسوب نمی‌شود. 

3. آب نارگیل: آب نارگیل سرشار از پتاسیم است و همچنین سدیم هم دارد، اما میزان قندها در آب نارگیل بسیار کم است. مطالعات نشان داده‌اند که آب نارگیل بهتر از آب ساده و هم‌تراز با نوشیدنی‌های ورزشی رایج به تامین آب و الکترولیت‌های بدن کمک می‌کند. 

4. نوشیدنی‌های خانگی: شما در خانه می‌توانید یک نوشیدنی خانگی و طبیعی تهیه کنید که تعادل مناسبی از آب و الکترولیت‌ها داشته باشد. برای این کار به آب معدنی، آب لیموترش تازه، زنجبیل، نمک و شربت آگاو نیاز دارید. 

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان