چهارشنبه, 27 تیر 1403

ویروس کرونا می‌تواند از طریق چشم به بدن وارد شود. بر همین اساس باید یکسری از توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنیم تا از انتقال چشمی کرونا پیشگیری کنیم.

به گزارش گیلان سلامت، ‌ بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ویروس کرونا می تواند از طریق عطسه، سرفه و ذرات شناور در هوا وارد چشم شده و از مجرای اشکی به حلق راه یابد و ما را مبتلا کند. همچنین ویروس کرونا می تواند از طریق تماس دست یا سطوح و ابزارهای آلوده به ویروس با چشم، به بدن وارد شود و ما را مبتلا کند. البته تاکنون عوارض چشمی و مشکل جدی چشم در بیماری کووید ۱۹ مشاهده نشده است، اما از آنجایی که چشم یکی از راه‌های ابتلا به کروناست، باید توصیه‌های زیر را جدی بگیریم:

- از لحظه خروج از منزل تا بازگشت به منزل حتما ماسک بزنیم.

- دست ها را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشوییم و یا با مواد الکلی ضدعفونی کنیم.

- فاصله گذاری اجتماعی با دیگران را رعایت کنیم.

- توجه کنیم صحبت کردن (به خصوص با صدای بلند) از فاصله نزدیک می تواند موجب انتقال ویروس از فرد مبتلا شود.

- از تماس دست با دهان، بینی، چشم و اطراف آن خودداری کنیم.

- هنگام عطسه و سرفه با دستمال و یا قسمت داخلی آرنج دست جلوی بینی و دهان را بگیریم.

- از مالیدن چشم ها خودداری کنیم.

- اگر احساس خارش یا نیاز به مالیدن چشم و یا تنظیم جای عینک روی صورت داریم، به وسیله یک دستمال نرم و تمیز این کارها را انجام دهیم.

- برای مالیدن چشم یا  تنظیم جای عینک روی صورت از یک دستمال نرم و تمیز استفاده کنیم.

- اگر خشکی چشم داریم و پاک کردن چشم با دستمال باعث ساییدگی و خارش بیشتر چشم می شود، می توانیم از قطره اشک مصنوعی استفاده کنیم.

- اگر مجبوریم به چشمان خود دست بزنیم، ابتدا دست ها را با آب و صابون شسته و پس از لمس کردن چشم، دوباره دست ها را بشوییم.

- قبل از چکاندن قطره به داخل چشم یا استعمال پماد چشمی و یا گذاشتن و برداشتن لنز، دست‌ها را با آب و صابون شسته و در پایان نیز دوباره دست‌ها را بشوییم.

- در صورتی که مجبوریم در فاصله نزدیک با افراد دیگر باشیم و یا زدن ماسک برای ما امکانپذیر نیست، از محافظ صورت استفاده کنیم.

- استفاده از محافظ صورت همزمان با ماسک دهان و بینی در مواردی از جمله مراجعه به یک مرکز درمانی توصیه شده است.

- اگر از بیمار مبتلا به کرونا مراقبت می کنیم، بهتر است علاوه بر ماسک دهان و بینی، از محافظ صورت نیز استفاده کنیم.

- مزیت محافظ صورت، پوشش چشم ها علاوه بر بینی و دهان است.

- اگر از لنز تماسی (لنز چشم) استفاده می کنیم، برای کاهش امکان آلودگی، دفعات استفاده از آن را کمتر کنیم.

- اگر تاکنون لنز نداشته ایم، گرفتن آن را تا زمانی که بیماری کووید ۱۹ مهار نشده است به تاخیر بیندازیم.

- برای پیشگیری از بخارگرفتگی شیشه‌های عینک، قبل از استفاده از ماسک شیشه‌های عینک را با آب و صابون شسته و با دستمال، عینک را خشک کنیم.

- برای پیشگیری از بخارگرفتگی شیشه‌های عینک، از ماسک‌هایی استفاده کنیم که در لبه بالایی آنها تیغه حالت‌پذیر قرار دارد و با محکم کردن آن روی بینی از خارج شدن هوای بازدم جلوگیری کنیم.

- برای پیشگیری از بخارگرفتگی شیشه‌های عینک، لبه بالایی ماسک را به داخل تا زده و فاصله کافی تا لبه پایینی عینک ایجاد کنیم.

- اگر علامت چشمی (به استثنای موارد ساده مانند آلرژی و خشکی چشم) داریم یا به یک بیماری چشمی جدی مبتلا هستیم، به پزشک مراجعه کنیم. ترس از کرونا نباید موجب از قلم افتادن یک مراقبت سلامتی دیگر شود.

- آلرژی، ترشحات رقیقی دارد و چسبندگی پلک ایجاد نمی‌کند و علامت اصلی آن «خارش» است. دو دلیل شایع دیگر قرمزی چشم، خشکی چشم و التهاب لبه پلک هستند.

- ابتلا به ویروس کرونا با احتمال خیلی کم می‌تواند منجر به عفونت سفیدی چشم شود. ترشحات عفونت، غلیظ است و باعث چسبندگی پلک‌ها در زمان خواب می‌شود.

- به منظور کاهش مراجعات به مراکز درمانی، برای برنامه‌ریزی ویزیت چشم پزشکی پیش از مراجعه، برای مشاوره با پزشک یا مرکز درمانی تماس بگیریم.

- با تماس تلفنی با چشم پزشک خود و مرور پرونده توسط ایشان و بر اساس آخرین معاینه‌ای که داشته‌ایم، ویزیت مجدد خود را به تاخیر بیندازیم و تصویر نسخه به روز شده خود را از طریق سامانه‌های پیام رسان دریافت کنیم.

- در صورت مراجعه به چشم پزشکی، لازم است تمامی نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست و ... را به طور کامل رعایت کنیم.  

- در دوران شیوع بیماری کووید ۱۹ موارد ضروری مراجعه به چشم پزشکی را به تاخیر نیندازیم.

- در دوران شیوع کرونا به علت ترس از مراجعه به پزشک، پس زدن پیوند قرنیه، مراجعه دیر برای درمان عفونت قرنیه، مراجعه در مراحل پیشرفته بیماری شبکیه در نوزادان نارس و اختلال در روند درمانی تزریقات داخل چشمی افزایش یافته است.

- افراد مبتلا به بیماری قند یا فرسودگی سنی شبکیه نباید مراجعه خود و تزریقات داخل چشمی را به تاخیر اندازند.

- در صورت مراجعه به چشم پزشکی، در صورت امکان تا رسیدن نوبت، در فضای آزاد (خارج از مرکز) منتظر بمانیم.

- استفاده افراطی از شوینده ها موجب بروز التهاب دور چشم و پلک ها شده است. دست شسته شده با شوینده ها حامل ذرات شوینده خواهد بود و در صورت تماس مکرر با چشم و زمینه آلرژی در فرد، موجب بروز حساسیت می شود. بنابراین هنگام کار با شوینده ها از دستکش استفاده کنیم.

- خوردن الکل برای پیشگیری یا درمان کرونا مبنای علمی ندارد و موجب نابینایی و یا حتی مرگ می‌شود.

- اگر عینک می‌زنیم یا می‌خواهیم عمل لیزیک، لازک یا جراحی زیبایی چشم انجام دهیم، بهتر است عمل چشم و یا به روزرسانی عینک را به تعویق بیندازیم.

- درباره زمان و فوریت مراجعه به چشم پزشکی، انجام عمل‌های جراحی و امکان به تاخیر انداختن آنها با پزشک خود مشورت کنیم.

منبع: ایسنا

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان