اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403
سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403

پژوهشگر داروساز و مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از عارضه‌ای موسوم به «ماسکنه» در پی استفاده طولانی مدت از ماسک خبر داد و گفت: شست‌وشوی صورت قبل و بعد از ماسک‌زدن با آب ولرم و شوینده بسیار ملایم بهترین راه پیشگیری از ماسکنه است.

به گزارش گیلان سلامت، محمد بقایی با تاکید براینکه بهترین راه پیشگیری از کرونا، استفاده از ماسک است، افزود: ماسکنه در حقیقت آکنه و جوش‌های پوستی مانند جوش غرور است که به وفور در استفاده‌کنندگان ماسک دیده می‌شود و اسم ماسکنه از ترکیب ماسک و آکنه حاصل شده است.

وی اضافه کرد: ماسکنه، آکنه و جوش‌های پوستی مانند جوش غرور است، اما منشاء هورمونی ندارد بلکه و منشاء تماسی دارد که فرد با استفاده از ماسک به واسطه گرما و رطوبت دچار این نوع از آکنه‌ها می‌شود.

پیشگیری از ماسکنه

پژوهشگر داروساز گفت: برای پیشگیری از مشکلات پوستیِ استفاده از ماسک، یکی از بهترین کار‌ها شست‌وشوی پوست است یعنی قبل از اینکه افراد ماسک استفاده کنند با آب ولرم و شوینده ملایم باید صورت را بشویند و لازم نیست از کف زیاد استفاده کنند.

بقایی افزود: افراد که صبح یا شب که می‌خواهند سر کار بروند، صورت خود را بشویند و خشک کنند و بعد از مرطوب کننده بسیار ملایم روی صورت استفاده کنند و ماسک بزنند و هرگاه احساس خشکی کردند از مرطوب‌کننده استفاده کنند.

وی ادامه داد: هنگام بازگشت باید دوباره صورت را شست و شو داد. گاهی پوست خشک با دو بار شست‌وشو دچار مشکل می‌شود بنابراین این افراد حداقل یک بار شست و شو را انجام دهند و بار دوم بدون شوینده، صورت خود را فقط با آب ولرم بشویند.

درمان ماسکنه

مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: در صورت ابتلا به ماسکنه، می‌توان از فرآورده‌های بدون نیاز به تجویز پزشک استفاده کرد. می‌توان از برخی کرم‌های مراقبت از پوست یا محلول‌های موجود برای آکنه استفاده کرد.

بقایی خاطرنشان کرد: چنانچه بعد از یک هفته یا ۱۰ روز تظاهرات پوستی بهبود نکرد باید به پزشک مراجعه کرد تا درمان آکنه انجام شود، چون این نوع آکنه بعد از ۱۰ روز اگر دچار التهاب شده باشد در آینده به لک پوستی تبدیل می‌شود.

وی با تاکید براینکه برای جلوگیری از ضایعات مانای پوستی بعد از ۱۰ روز استفاده از کرم و محلول باید به پزشک مراجعه کرد، افزود: تشخیص ابتلا به درماتیت اطراف لب و بینی یا ابتلا به ماسکنه نیازمند معاینه پزشک است بنابراین توصیه می‌شود برای تشخیص آن‌ها به پزشک مراجعه شود، چون درمان این دو نوع مشکل پوستی متفاوت است و در نوع مشخصی از مشکلات پوستی باید از آنتی بیوتیک موضعی استفاده شود.

ماسک یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از کرونا

پژوهشگر داروساز گفت: بعد از همه گیری بیماری کووید ۱۹ در دنیا یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا قطعا استفاده از ماسک است. توصیه می‌شود که حتما از ماسک دولایه یا دو عدد ماسک استفاده شود البته گاهی استفاده از ماسک‌ها به هشت لایه می‌رسد، چون برخی ماسک‌ها پنج لایه و برخی سه لایه هستند.

بقایی افزود: استفاده طولانی مدت از ماسک با توجه به اینکه ماسک‌ها از الیافت متنوع برخوردارند می‌توانند ایجاد التهاب و آلرژی‌زایی کنند. استفاده طولانی مدت از ماسک، محیطی گرم، مرطوب و مناسب برای رشد میکروب، باکتری و حتی قارچ‌ها در سطح تماس با این لایه‌های محافظ فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: ماسک یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا است، اما با استفاده طولانی مدت از آن با عوارض آن به ویژه در استفاده‌کنندگان از ماسک‌هایی با قدرت نفوذ هوای کمتر روبرو هستیم. این عوارض در کادر درمان که از ماسک ان ۹۵ بیشتر استفاده می‌کنند، مشاهده می‌شود و خشکی و پوسته پوسته شدن پوست یکی از مشکلات شایع پوستی درماتیک یا آلرژی‌های پوستی در آن‌ها است.

مشکلات پوستی اطراف لب و بینی

مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه درماتیک‌های تماسی جزو شایع‌ترین آلرژی‌های پوستی به شمار می‌روند، افزود: به‌طورمثال هنگامیکه از کلاه استفاده می‌کنیم، در ناحیه تماس مستقیم کلاه با سر در طولانی مدت شاهد واکنش پوستی می‌شویم که این مشکل در ناحیه تماس دست با دستکش نیز حاصل شود که به آن "درماتیک زن خانه دار" گفته می‌شود. درماتیک به واکنش‌های پوستی شامل التهاب، قرمزی، پوسته‌پوسته شدن و خارش اطلاق می‌شود.

بقایی اضافه کرد: این واکنش‌های آلرژی به واسطه تماس با مواد شیمیایی، گیاهی، آفتاب و پروتئین نیز می‌تواند رخ دهد به طورمثال زنان خانه دار که معمولا با گل و گیاه در تماس هستند یا قصاب‌ها که با گوشت در تماس هستند می‌تواند خشکی، خارش و پوسته‌پوسته شدن پوست اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: مشکل دیگر در پی استفاده از ماسک درماتیک و واکنش‌های پوستی اطراف لب و بینی است که با خشکی، قرمزی و التهاب همراه است. گاهی تک و توک آکنه می‌بینیم که با ماسکنه متفاوت است و اطراف دهان و بینی بیشتر است. این تظاهرات پوستی قبل بین گروه سنی ۱۵ تا ۵۰ ساله بیشتر مشاهده می‌شد، اما امروز در همه گروه‌های سنی دده می‌شود. گاهی تظاهرات پوستی با تظاهرات قارچی همراه هستند که در این‌صورت شاهد عفونت قارچی می‌شویم.

۲ توصیه مهم به کادر درمان

مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو برای پیشگیری از مشکلات پوستی به کادر درمان ۲ توصیه کرد و گفت: توصیه اول شست‌وشوی صورت به نحوی که پیش از این توضیح داده شد، است و توصیه دوم برداشتن ماسک پس از ۴ ساعت در فضایی امن است.

بقایی افزود: کادر درمان بعد از چهار ساعت استفاده از ماسک باید ۱۵ دقیقه ماسک خود را در فضای کاملا امن بردارند؛ آن‌ها می‌توانند در محوطه سرباز، اتومبیل شخصی یا سالن‌هایی با سقف بلند و بدون حضور افراد و رعایت فواصل چهار متری ماسک را بردارند و به پوست خود فرصت سازگاری با محیط را بدهند.

وی با ارائه توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از مشکلات پوستی اظهار داشت: تغذیه می‌تواند نقش موثری در بهبود و پیشگیری از ضایعات پوستی داشته باشد. مصرف آب، سبزی و صیفی جات زرد، قرمز، سبز و بنفش رنگ می‌شود می‌تواند در پیشگیری از بروز مشکلات کمک کند.

بقایی اظهار امیدواری کرد با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون و رعایت فواصل اجتماعی کمتر شاهد ابتلا به بیماری کرونا باشیم.

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان