چهارشنبه, 27 تیر 1403

تعداد زیادی الگوی آشنا برای درمان درد بیماران وجود دارد. الگو هایی که بسیاری از درمانگران آن ها را فراموش می‌کنند.

به گزارش گیلان سلامت، درحقیقت بدن ما در حالت سلامت به این خاطر درد ندارد زیرا فرایند های شیمیایی مربوط به درد اتفاق نمی‌افتد و به این دلیل درد پیدا می‌کند چون قسمتی از آن ملتهب می‌شود. این التهاب و ناهماهنگی محصول سه سیستم است: ساختاری، متابولیکی و احساسی. در این گزارش یاد میگیریم که چگونه درمان درد بدون مصرف دارو امکان پذیر خواهد بود.

سلامت ساختاری
مربوط به تحرک، طول و قدرت عضلات، رباط ها و ستون فقرات است. کمردرد و گردن درد را به عنوان یک مثال در نظر بگیرید. تا زمانی که یک ضربه یا آسیب اتفاق نیفتاده باشد، کمردرد یا گردن درد هم در طول شب ظاهر نمی‌شود. یک علت اصلی موقعیت بد ستون فقرات ( بر هم خوردن تراز و حالت طبیعی ستون فقرات ) است. هر مهره دارای شیار هایی بر روی خود است که اعصابی که حرکات بدن ما را کنترل می‌کنند در آنها قرار گرفته اند. در مهره های کمری نیز شیار هایی قرار دارد که اعصاب کنترل کننده اندام های تحتانی بدن در آن ها قرار گرفته اند. و به همین ترتیب در مهره های گردنی این اعصاب کنترل اندام های فوقانی بدن را بر عهده دارند. وقتی در حرکات طبیعی نخاع اختلال ایجاد می شود، این اعصاب نیز گیر می‌افتند. دیسکی که به عنوان یک بالشتک کوچک بین مهره ها قرار گرفته نیز می‌تواند تحریک شود. دلیل این امر عدم فضای کافی برای عملکرد درست دیسک بین مهره ای است.

سلامت متابولیک

به سلامت سلول و اندام های ما اشاره دارد. بدن ما برای سم زدایی طبیعی از طریق روده، کلیه‌ها، ریه ها و کبد طراحی شده است. هنگامی که بدن ما تحت تاثیر سموم محیطی قرار می گیرد، غذا هایی که به آنها حساس هستیم، غذا های شیرین فرآوری شده و به طور کلی کالری مازاد، این مسیرهای سم زدایی به خطر می‌افتند. بدن ما ملتهب شده و شروع به آسیب دیدن می‌کند. یک مثال بیماری فیبرومیالژیا است که تشخیص آن از طریق رد کردن سایر علل می‌باشد. با این معنا که هیچ عاملی برای آسیب یا ایجاد بیماری در فرد شناسایی نشده یا وجود ندارد.

 بهداشت عاطفی
در سال های اخیر توجهی ویژه یافته است. حقیقت این است که یک فرد واقعا سالم نیست مگر اینکه از وزن بار عاطفی خود خلاص شود. این بار عاطفی سنگین است و در واقع می تواند باعث بیماری شود. ذهن ناخود آگاه سیستمی است که حافظه و خاطره عظیم الجثه ما را از گذشته نگهداری می‌کند. این مهم است که به نقش راستین ذهن ناخودآگاه، که محافظت از ما می باشد، توجه داشته باشیم. وقتی ما بارها و بارها تحریک می‌شویم و یا از موضوعی عصبانی هستیم مهم است که در آن زمان ارزیابی کنیم آیا این احساس یک واکنش مناسب می‌باشد یا یک پاسخ از پیش تعیین شده.
اگر هرکدام از گفته های بالا باعث زده شدن جرقه‌ای در علاقه شما می‌شود از شما میخواهم که بیشتر کاوش کنید و درمانگر درد خودتان شوید!

دکتر ستاره درخشان

منبع: مجله پزشکی سلامتی سیب

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان