دوشنبه, 28 خرداد 1403

در این گزارش ما ۷ گیاه آپارتمانی با خواص دارویی را به شما معرفی خواهیم کرد و درباره خاصیت درمانی هریک از آنها در درمان بیماری ها توضیح می دهیم.

به گزارش گیلان سلامت، حدود ۴۵۰ هزار گونه‌ی گیاهی در جهان وجود دارد و از این تعداد، ۳۵ تا ۷۰ هزار، استفاده‌ی دارویی دارند. به خاطر انبوه انتخاب‌های موجود، شاید گزینش گیاه مناسب برای نگهداری کمی سخت باشد. 

۱- کهن‌دار (ginkgo biloba)

کهن‌دار یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های موجود در جهان است که فراوان در طب چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فواید دارویی کهن‌دار از میزان بالای آنتی اکسیدان و خواص ضدالتهابی آن نشأت می‌گیرد. مطالعات نشان داده است که این گیاه می‌تواند برای زوال عقل خفیف، خستگی شدید و شاید حتی روند التیام استخوان مفید باشد.

۲- بابونه (chamomile)

اگرچه از این گیاه عموما در چای استفاده می‌شود، اما استفاده از بابونه سابقه‌ی چند هزار ساله دارد. مطالعات فراوانی وجود دارد که حکایت از فواید این گیاه برای مسائلی نظیر کیفیت خواب، تنظیم سطح قند خون و حتی سرطان تیروئید دارد.

۳- بابونه گاو چشم/گاوی (feverfew)

اگرچه این گیاه از لحاظ ظاهری شبیه بابونه معمولی است، اما فواید متفاوتی دارد. به طور سنتی، بابونه‌ی گاو چشم برای درمان تب به کار می‌رفته، اما مطالعات نشان داده که این گیاه خواص دیگری نظیر خاصیت تسکین درد و ضد سرطان بودن نیز دارد.

۴- سرخارگل (echinacea)

این گیاه که با نام اکیناسه هم شناخته می‌شود، در افزایش آنتی اکسیدان‌ها موثر بوده و فواید آن برای سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. به همین خاطر این گیاه می‌تواند در مقابل ویروس و عفونت موثر بوده و به بهبود سریع‌تر ما کمک کند. علاوه بر این، سرخارگل در تسکین اضطراب نیز می‌تواند مفید فایده باشد.

۵- زنجبیل (ginger)

به احتمال زیاد قبلاً در آشپزخانه‌تان از زنجبیل استفاده کرده‌اید چرا که زنجبیل می‌تواند در افزودن مزه به انواع و اقسام غذا‌ها به کار بیاید. اما این گیاه فواید بسیاری برای سلامتی نیز دارد. زنجبیل می‌تواند برای کاهش وزن، رفع حالت تهوع ناشی از بارداری و کاهش درد قاعدگی نیز مفید باشد.

۶- رزماری (rosemary)

همانند زنجبیل، رزماری هم مدت‌هاست که در آشپزی استفاده می‌شود و خواص دارویی بسیاری نیز دارد. این گیاه منبع فوق‌العاده‌ای از آنتی اکسیدان است که می‌تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند. رزماری همچنین افسردگی را تسکین داده و حافظه را تقویت می‌کند.

۷- آلوئه ورا (aloe vera)

هزاران سال است که از این گیاه فوق‌العاده محبوب استفاده می‌شود. مطالعات متعددی نشان می‌دهد که استفاده از این گیاه به‌صورت موضعی می‌تواند به درمان سوختگی (و آفتاب‌سوختگی)، تسکین قرمزی پوست و آرام کردن سوزش ناشی از آکنه کمک کند.

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان