اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

دوشنبه, 27 فروردین 1403
دوشنبه, 27 فروردین 1403

محققان یک استارت آپ فعال در حوزه فناوری‌های همگرا موفق به ساخت دستگاهی شدند که با استفاده از یک قطره خون، نتیجه تست CBC را در ۱۰ دقیقه مشخص می‌کند.

به گزارش گیلان سلامت، نوید یاراحمدی هم بنیان گذار یک استارت آپ فعال در حوزه فناوری‌های همگرا اظهار کرد: آزمایش «CBC» یا شمارش کامل سلول‌های خونی، یک آزمایش خون بسیار رایج و کاربردی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی است که اطلاعات مهمی را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه این آزمایش یکی از روتین ترین آزمایشات درخواستی هر پزشکی است و علی رغم ساده بودن آن، اطلاعات بسیار کاربردی و حائز اهمیتی برای پزشک فراهم می‌کند، بیان کرد: آزمایش CBC برای طیف بسیار گسترده‌ای از موارد درخواست می‌شود و بیان تمامی تفاسیر ممکن از این آزمایش می‌تواند به اندازه یک کتاب چند صد صفحه‌ای مطلب داشته باشد.

هم بنیان گذار این استارت آپ فعال در حوزه فناوری‌های همگرا افزود: فرآیند انجام این آزمایش خون ۳ الی ۴ روز به طول می‌انجامد در همین راستا در صدد بر آمدیم دستگاهی را طراحی کنیم که نتیجه این آزمایش را طی ۱۰ دقیقه مشخص کند.

به گفته وی، با توجه به شرایط کرونا و محدودیت‌های رفت و آمد، این دستگاه می‌تواند برای افراد مفید باشد چراکه زودتر نتیجه آزمایش را مشخص می‌کند.

یاراحمدی با تاکید بر اینکه انجام تست «CBC» یا شمارش کامل خون به واسطه این دستگاه و با استفاده از یک قطره خون بدون نیاز به کاربر ماهر در هر محلی انجام می‌گیرد، بیان کرد: دستگاه‌هایی که اکنون تنها در آزمایشگاه‌ها مستقر هستند این تست را انجام می‌دهند و مجدداً بیمار باید نتایج را نزد پزشک ببرد؛ در صورتیکه هر پزشک می‌تواند یکی از این دستگاه‌ها را داشته باشد و با یک قطره خون در عرض ۱۰ دقیقه به اطلاعات بیمار دست بیابد.

وی با بیان اینکه این دستگاهی که طراحی کردیم با جایگزین شدن دستگاه سنتی، می‌تواند تست‌های غیر متمرکز را انجام دهد، اضافه کرد: مطب پزشک، خانه‌های بهداشت، منازل بیمار و … می‌توانند از این دستگاه بهره ببرند.

به گفته بنیانگذار این استارت آپ فعال در حوزه فناوری‌های همگرا، تست CBC پر سفارش‌ترین تست دنیا به شمار می‌رود و همه افراد می‌توانند از آن بهره ببرند.

وی افزود: به تازگی نمونه خارجی آن در رژیم صهیونیستی ساخته شده و نمونه مشابه آن در کشور وجود ندارد؛ در واقع یک سال است که مجوز این فناوری اخذ شده و همین موضوع می‌تواند دلیلی برای بازار رقابتی ما طی یک سال آینده باشد.

یاراحمدی با بیان اینکه نمونه خارجی حتی به صورت کلی تجاری سازی نشده، عنوان کرد: ما بعد از انجام تست‌ها امکان تولید انبوه با قیمت پایین را داریم.

وی با اشاره به کشورهایی که امکان خریداری این دستگاه را دارند، بیان کرد: با توجه به اینکه قیمت این دستگاه پایین است، همه کشورهای اطراف، روسیه، عراق و افغانستان می‌توانند مخاطب این دستگاه باشند و همچنین با اخذ مجوز ce می‌توانیم به کشورهای اروپایی صادر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه حتی نمونه‌های سنتی دستگاه شمارش خون که عمدتاً از چین وارد می‌شود نیز قیمت زیادی دارند و با مشکلات فراوان خریداری می‌شوند، ادامه داد: بنا داریم تا تابستان سال آینده این دستگاه شمارش خون را به تولید انبوه برسانیم.

این تیم استارت آپی توسط مرکز فناوری‌های همگرای معاونت علمی و فناوری محصول خود را به تولید رسانده است.

منبع: مهر

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان