اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403
سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403

به گفته‌ی پروفسور سر مایکل هوتون(Sir Michael Houghton) برنده‌ی نوبل پزشکی و فیزیولوژی سال ۱۹۸۹، واکسن هپاتیت C تا ۵ سال دیگر در دسترس خواهد بود.

به گزارش گیلان سلامت، به نقل از یورک‌آلرت، پروفسور هوتون که به همراه سه همکار دیگرش در سال ۱۹۸۹ نوبل پزشکی را برای کشف ویروس هپاتیت ‌C دریافت کرد، در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی اروپا(ECCMID) که امسال به صورت آنلاین برگزار شد در مورد پیشرفت واکسن سخن گفت.

سالانه بیش از دو میلیون مورد جدید ابتلا به هپاتیت C  رخ می‌دهد و تخمین زده می‌شود که ۷۰ میلیون ناقل بی‌نشانه در سراسر جهان وجود داشته باشند. همچنین تخمین زده شده است که این ویروس سالانه جان ۴۰۰ هزار نفر را می‌گیرد. بیشتر افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند دچار سیروز کبدی(التهاب شدید کبد) و سرطان کبد می‌شوند.

سر مایکل توضیح می‌دهد: درحالی که ظهور داروهای ضد ویروس نقش بزرگی در مقابله با این همه‌گیری ایفا کرده است اما واکسن می‌تواند ابتلا به هپاتیت ‌C را تا ۹۰ درصد کاهش داده و آمار مرگ و میر ناشی از آن را نیز تا سال ۲۰۳۰ تا ۶۵ درصد کم کند.

وی افزود، در حالی که کشورهایی مانند مصر به لطف تولید انبوه دارو توانستند ۵۰ میلیون نفر را مورد بررسی قرار داده و چهار میلیون نفر را تحت درمان قرار دهند، هزینه دارو برای هر بیمار در این کشور ۸۴ دلار آمریکا بود اما هزینه دارو در کشورهایی با درآمد بالا حدود ۲۰ هزار دلار آمریکا برای هر بیمار است.

او توضیح داد که چگونه جامعه علمی واکنش‌های ایمنی مناسب در برابر هپاتیت C  را یافته‌اند و بسیاری از فناوری‌ها از جمله فناوری تولید واکسن مبتنی بر RNA و آدنوویروس می‌توانند این واکنش ایمنی را ایجاد کنند. این فناوری‌ها در واکسن‌های فایزر، مدرنا و آکسفورد آسترازنکا نیز به کار رفته است.

سر مایکل و همکارانش در موسسه ویروس‌شناسی کاربردی لی کا شینگ(Li Ka Shing) در حال ساخت یک واکسن نوترکیب هستند که انتظار می‌رود باعث ایجاد آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ویروس هپاتیت C در افراد شود.

سرمایکل می‌گوید: اگر کارایی و امن بودن واکسن اثبات شود توزیع آن می‌تواند برای افرادی که در معرض خطر  هستند یعنی افرادی که به جامعه دارو تزریق می‌کنند از سال ۲۰۲۶-۲۰۲۷ آغاز شود و توزیع آن برای سایر گروه‌های پر خطر مانند کادر درمان و نوزادانی که مادر مبتلا به هپاتیت دارند نیز در سال ۲۰۲۹ آغاز خواهد شد.

هزینه‌ی درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C طی یک دهه یک میلیارد دلار کانادا خواهد بود این در حالی است که هزینه‌ی واکسینه کردن همین میزان جمعیت ۲۰ میلیون دلار کانادا است.

منبع: ایسنا

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان