چهارشنبه, 27 تیر 1403

سعی کنید پیش از رشد اولین دندانهای نوزاد، لثه او را با پارچه نرم یا پد تمیز کنید تا پلاکها از بین برود.

به گزارش گیلان سلامت، رعایت بهداشت دهان و دندان سلامت کودکان را تقویت میکند، در حالیکه بی توجهی به این موضوع می تواند برای آنان مشکل ساز شود. زمانیکه در مورد شایع ترین بیماری عفونی در کودکان صحبت میشود، ممکن است پوسیدگی دندان کمتر مورد توجه قرار گیرد. اما این عارضه یکی از مشکلات نگران کننده ای است که در بیشتر کودکان دیده می شود. هرچند، عارضه پوسیدگی دندان قابل پیشگیری است.

مطمئن شوید که کودک روزانه از مسواک و نخ دندان استفاده میکند

سعی کنید پیش از رشد اولین دندانهای نوزاد، لثه او را با پارچه نرم یا پد تمیز کنید تا پلاکها از بین برود. وقتی رشد دندان کودک آغاز شد با کمک یک مسواک نرم دندان های او را تمیز کنید. اگر کودک کمتر از سه سال دارد می توان دهان او را با خمیر دندانهای حاوی فلوراید شستشو داد. همچنین به کودکان بالای سه سال آموزش دهید که روزانه دو بار و به طور صحیح مسواک بزنند. گاهی اوقات دندانهای کودک خود را نخ دندان بکشید.

مصرف مواد قندی را کاهش دهید

از تغذیه کودک با مواد غذایی یا نوشیدنی های شیرین خودداری کنید؛ زیرا این امر منجر به پوسیدگی دندان می شود. پیش از اینکه کودک به خواب رود شیشه شیر را از دهان او خارج کنید. این کار به پیشگیری از تولید اسیدهایی که منجر به پوسیدگی دندان کودک می شود، کمک می کند. همچنین مصرف آب نبات و شکلات در کودکان بالای سه سال توصیه نمی شود؛ زیرا سرشار از مواد قندی هستند.

مصرف زیاد آبمیوه توصیه نمی شود

در مقایسه با میوه، آب میوه به اندازه کافی حاوی فیبر نیست و دارای مقدار زیادی کالری و قند اضافه است؛ به همین دلیل مصرف آن توصیه نمی شود. از تغذیه کودک با آب میوه ای که می تواند باعث پوسیدگی دندان شود خودداری کنید.

کودک خود را با مواد غذایی سالم تغذیه کنید

مصرف مواد غذایی مقوی می تواند احتمال پوسیدگی دندان را کاهش دهد. سعی کنید مصرف میوه و سبزیجات در برنامه غذایی کودک گنجانده شود. همچنین مصرف انواع پنیر، ماست و شیر برای دندان مفید است. این مواد غذایی به بچه ها کمک می کند دهان از قندهای مضر پاک شده و در برابر پلاکها محافظت شوند. از تغذیه کودک با مواد غذایی چسبنده مانند کشمش نیز خودداری کنید. مطمئن شوید که کودک بعد از هر وعده غذایی دهان خود را کاملا شستشو می دهد.

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان