دوشنبه, 28 خرداد 1403
یافته جدید پژوهشی؛

شناسایی داروی جدید کاهش روند پیشرفت آلزایمر

۱۴۰۰/۰۲/۱۴ ۱۹:۳۵ چاپ

نتایج آزمایشات بالینی نشان می دهد از هر ۱۰ بیمار آلزایمری، ۷ نفر پس از درمان با داروی تجربی احتمالی، فاقد پلاک های مغزی که مشخصه اصلی آلزایمر است، بودند.

به گزارش گیلان سلامت، محققان در جدیدترین آزمایشات خود پی بردند داروی Donanemab روند زوال مغزی بیماران مبتلا به آلزایمر را کُند می‌نماید.

دکتر «لیانا آپاستولووا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی ایندیانا، در این باره می‌گوید: «داروی Donanemab رسوبات دائمی آمیلوئید بتا، پروتئین چسبنده سمی که در مغز افراد مبتلا به آلزایمر تجمع می‌یابد، را حل می‌کند.»
فاز ۲ مطالعه بالینی شامل ۲۵۷ بیمار بود که نیمی از آنها به مدت یک سال و نیم، هر چهار هفته یکبار داروی درون وریدی Donanemab دریافت می‌کردند. نیم دیگر دارونما دریافت کرده بودند.
آپاستولووا در ادامه می‌افزاید: «این دارو در از بین بردن آمیلوئید از مغز بسیار کارآمد بود، به طوری که در پایان آزمایش ۷۰٪ از افرادی که در ابتدا دارای میزان زیاد آمیلوئید در مغزشان بودند در گروه فاقد آمیلوئید قرار گرفتند. چنین درصدی در مورد سایر داروهایی که آمیلوئید را نیز با موفقیت حذف کرده‌اند گزارش نشده است، بنابراین این نتیجه بسیار قابل توجه است.»
وی گفت: «بیش از نیمی از شرکت کنندگان توانستند درمان را ادامه ندهند زیرا روند درمان بسیار خوب بود، تا جایی که دیگر فایده‌ای برای ادامه دادن وجود نداشت زیرا اکنون آنها اساساً آمیلوئید منفی بودند.»
همچنین محققان براساس تست‌های ورزش مغز متوجه شدند روند پیشرفت آلزایمر کُند شد.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در فاز ۳ این مطالعه تاکید دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان