اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

چهارشنبه, 30 خرداد 1403
چهارشنبه, 30 خرداد 1403

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد، افرادی که به طور کامل نسبت به کووید ۱۹ واکسینه شده اند می توانند بیشتر فعالیت هایی که پیش از همه گیری کرونا انجام می داده اند را مجددا آغاز کنند.

به گزارش گیلان سلامت، پس از گذشت بیش از یک سال درگیری با همه گیری کرونا، با آغاز واکسیناسیون در بیشتر کشورهای جهان و پیشرفت این برنامه در برخی از کشورها، به نظر می رسد به دوره زندگی عادی نزدیک می شویم.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا، کسانی که کاملا واکسینه شده اند می توانند کارهای زیادی را که پیش از بروز همه گیری کرونا انجام می دادند، انجام دهند.
در این میان متاسفانه باورهای خرافی سبب شده است تا برخی از کشورها از جمله هندوستان با مقاومت واکسینه شدن برخی از مردم خود مواجه شوند. به گزارش سیناپرس،این کشور در مرحله سوم واکسیناسیون خود قرار داشته و همه شهروندان بالای ۱۸ سال خود را به تزریق واکسن کووید ۱۹ که رایگان ارائه می شود، ترغیب می کند. اما به نظر می رسد موج دوم کرونا و ظهور یک نمونه سویه جدید در این کشور و مقومت برخی از مردم در زدن واکسن باعث شده است که وضعیت ابتلا و مرگ و میر افراد بر اثر این بیماری کشنده، رشد زیادی داشته و این موضوع بخش بهداشت و درمان هند را به حالت بحران تبدیل کرده است.

بهتر است همه مردم در سراسر جهان بدانند که واکسینه شدن در برابر ویروس کرونا فرد از ابتلا به نوع شدید این بیماری محافظت کرده و آمار بستری در بیمارستان ها و مرگ و میر را به شدت کاهش می دهد.به گزارش سیناپرس، در صورتی که بیش از ۷۵ درصد مردم جهان نسبت به این بیماری واکسینه شوند می توان از کنترل آن صحبت کرد و نسبت به از بین رفتن آن خوش بین بود.
طبق مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا، بزرگسالان کاملاً واکسینه شده ۶۵ سال به بالا ۹۴ درصد کمتر از افراد هم سن و سال خود که واکسینه نشده اند، بر اثر شدت بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان بستری می شوند. بزرگسالان این رده سنی که به طور نسبی با واکسن کووید ۱۹ واکسینه شدند نیز ۶۴ درصد کمتر از همسالان خود که اصلا واکسینه نشده اند، در بیمارستان بستری شدند.

لازم به توضیح است که افراد دو هفته پس از دریافت اولین دوز واکسن mRNA، جزء واکسیناسیون نسبی و دو هفته پس از تزریق دوز دوم جزء واکسیناسیون کامل در نظر گرفته شده اند.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا تاکید کرد در صورتی که کاملاً واکسینه شوید، می توانید کارهای زیادی را که به دلیل همه گیری متوقف کرده اید، شروع کنید. اما آژانس بهداشت عمومی به این افراد توصیه کرده است هنگام انتخاب فعالیت برای انجام یا مشارکت، موارد خاصی را در ذهن داشته باشند.

این آژانس از مردم خواسته که علاوه بر وضعیت شهر خود را نسبت به وضعیت شیوع بیماری کرونا تعداد افراد شرکت کننده در این فعالیت و مکان فعالیت را بررسی کنید. به نظر می رسد دیدارها و فعالیت های گروهی در خارج از خانه و فضای سربسته ایمن تر از داخل آنها است.
در اینجا برخی از این فعالیت هایی که آژانس بهداشت عمومی برای افراد کاملا واکسینه شده ذکر کرده است، اشاره می کنیم:
• این افراد می توانند با اعضای خانواده خود در فضای باز قدم بزنند، بدوند، ورزش یا دوچرخه سواری کنند. این فعالیت ها با رعایت فاصله اجتماعی برای افراد واکسینه نشده نیز ایمن است.
• شرکت در برنامه های گروهی در فضای باز
• غذا خوردن در رستوران هایی که امکان پذیرایی در فضای باز یا سرپوشیده را دارند
• رفتن به آرایشگاه ها
• بازدید از موزه ها و مراکز خرید با توجه به داشتن فضای بسته داخلی و سرپوشیده
• استفاده از وسایل نقلیه عمومی با رعایت محدودیت کمترین مسافر
• رفتن به سینما
• همراهی کردن یک جمع کوچک در فضای داخلی سالن سرپوشیده
• شرکت در مراسم مذهبی
• شرکت در برنامه های ورزشی داخل سالن

توصیه می شود افرادی که فقط یک دوز از واکسن خود را دریافت کرده اند یا اصلا واکسینه نشده اند همچنان به رعایت پرتکل های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک، فاصله گیری فیزیکی و شستن دست ها ادامه دهند و نسبت دریافت واکسن خود در زمان تعیین شدن برنامه واکسیناسیون کشورشان اقدام کنند.

منبع: سلامت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان