اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

چهارشنبه, 30 خرداد 1403
چهارشنبه, 30 خرداد 1403

داستان ها درمورد عوارض جانبی واکسن کرونا ازجمله تاثیر بر باروری یا بروز سقط جنین با افزایش تعداد افرادی که آن را دریافت کرده اند، افزایش یافته است.

به گزارش گیلان سلامت،برای درک بهتر این ناهنجاری ها، «کیت کلنسی» دانشیار انسان شناسی در دانشگاه «ایلینوی» در یک بررسی تجربه افراد در مورد قاعدگی های خود را پس از تزریق واکسن به اشتراک گذاشته است.


باوجود نداشتن مدرک علمی، داستان برخی از این افراد به بروز شایعاتی منجر شده است مبنی بر این که واکسن های کرونا بر باروری و بروز سقط یا تاثیر بر قاعدگی زنان در گیرندگان این واکسن یا اطرافیان آنها تاثیر گذاشته است.


هیو تیلور از دانشکده پزشکی ییل آمریکا گفت: قاعدگی مانند هر عملکرد بدنی دیگر یک شاخص مهم برای سلامتی فرد است. درحالیکه هنوز مسائل زیادی در مورد قاعدگی باید آموخته شود، اما شواهدی وجود ندارد که این عقیده را اثبات کند که واکسن کووید-۱۹ می تواند باعث ناباروری یا سقط جنین در فرد دیگری شود.


محققان اظهار داشتند که واکسن کووید-۱۹ مانعی در برای باروری ایجاد نمی کند. آنها این شایعه را که چرخه باروری یک فرد می تواند با قرار گرفتن در مجاورت فرد واکسینه شده تحت تاثیر قرار گیرد، کذب خواندند.


آنها توضیح دادند: چیزی در طراحی واکسن کرونا وجود ندارد که ایجاد این مشکلات را امکان پذیر کند.
محققان اضافه کردند: گرچه مطالعات بیشتری باید انجام شود اما داده های اولیه نشان می دهند که عکس این شایعات درست است بطوریکه مادران بارداری که واکسن کرونا دریافت می کنند دوره بارداری خود را بی

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.


«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.
در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران درگیر ‌پاندمی ویروس کووید ۱۹ هستند.


منبع : سلامت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان