دوشنبه, 28 خرداد 1403

هنگامی که نوبت به تغذیه سالم می رسد اغلب نوشیدن آب کافی نادیده گرفته می شود. با اینکه نوشیدن آب یک نیاز اساسی در زندگی محسوب می شود، اما اکثر افراد در نوشیدن مقدار کافی مایعات در روز ناکام می مانند.

به گزارش گیلان سلامت، این امر علاوه بر کم آبی بدن جایی که سطح مایعات به یک سطح خطرناک می رسد منجر به بروز عوارض جدی مانند آسیب، گرفتگی، خستگی یا گرمازدگی حتی به خطر افتادن جان فرد می شود.

مشکل کم آبی بدن در همه فصول امری معمول است. در فصل زمستان به دلیل اینکه زیاد احساس تشنگی نمی کنیم، بنابراین به اندازه کافی آب نمی نوشیم در حالی که در فصل تابستان نیز به دلیل افزایش دمای هوا و گرم شدن به آب بیشتری نیاز داریم.نوشیدن آب چه گرم چه سرد بدن را سالم نگه می دارد، اما در صورت تمایل به جلوگیری از کمبود آب بدن آب گرم انتخاب بهتری است.

آب گرم برای هیدراته ماندن بهتر است
حدود 70 درصد بدن از آب تشکیل شده است و برای اینکه عملکرد داخلی آن به خوبی پیش برود باید مقدار مایعات بدن را حفظ کنیم. آب چندین نقش مهم در بدن ایفا می کند. آب مفاصل را چرب می کند، بزاق و موکوس ایجاد می کند، سلامت پوست را تقویت می کند، دمای بدن را تنظیم می کند و سموم را از بدن دفع می کند. دمای آب می تواند بر روند هضم و گردش خون تاثیر بگذارد و حتی ممکن است باعث بهبود سردرد شود، اما هنگامی که به طور ویژه نگران هیدراته نگه داشتن بدن خود هستید نوشیدن آب گرم گزینه بهتری است. نوشیدن یک لیوان آب سرد در روزهای گرم تابستان انتخاب هیجان انگیزی است، اما به اندازه آب گرم در هیدراته ماندن بدن موثر نیست. آب سرد فقط تشنگی را برطرف می کند، اما در آبرسانی بدن نقش چندان موثری ایفا نمی کند. بر اساس طب آیورودا هنگام ورود آب گرم به بدن در سراسر بدن به سمت هر گوشه و کنار حرکت می کند، اما هنگام نوشیدن آب سرد عروق منقبض می شوند و نمی توانند به هر سلول از بدن برسند.

مزایای دیگر نوشیدن آب گرم
در حالی که نوشیدن آب با هر درجه حرارت برای سلامت مفید است، اما آب گرم مزایای بیشتری را برای سلامتی تامین می کند. نوشیدن یک لیوان آب گرم هنگام ضمن آبرسانی به بدن سموم را از آن دفع می کند. نوشیدن آب گرم قبل از غذا ضمن کمک به روند هضم در حفظ کالری دریافتی و افزایش جذب مواد مغذی توسط بدن موثر است. هنگامی که از سرماخوردگی و آنفولانزا رنج می برید نوشیدن یک لیوان آب گرم می تواند به مبارزه با باکتری ها کمک کند. علاوه بر این، حتی برای پوست مفید است و می تواند استرس را کاهش دهد.

چه مقدار مایعات در روز نیاز دارید؟
نیاز بدن افراد به مایعات با یکدیگر متفاوت است. برخی از افراد بسته به شرایط سلامتی و سطح فعالیت بدنی ممکن است به مایعات بیشتری نسبت به دیگران نیاز داشته باشند. قبل از تصمیم به نوشیدن آب بیشتر باید نیاز مایعات بدن خود را ارزیابی کنید. به طور کلی به یک فرد سالم توصیه می شود هزار و 920 میلی لیتر معادل 8 لیوان آب در روز بنوشد، اما این توصیه توسط علم پشتیبانی نمی شود. بر اساس اعلام آکادمی ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، مردان باید 3 هزار و 700 میلی لیتر و زنان حدود 2 هزار و 700 میلی لیتر مایعات در روز مصرف کنند. این توصیه شامل مایعات حاصل از آب، سایر نوشیدنی ها و غذاها است. میزان مصرف مایعات بسته به سطح فعالیت، مکان، وضعیت سلامتی و موارد دیگر می تواند متفاوت باشد.

منبع: دکترسلام

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان