سه شنبه, 26 تیر 1403

محققان می دانند که HDL یا کلسترول خوب، التهاب را کاهش می دهد. در سطوح سالم، HDL همچنین می تواند خطر سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش دهد.

به گزارش گیلان سلامت، به نقل از مدیکال نیوز، تاکنون آزمایشات مداخله‌ای با استفاده از داروهایی برای بهبود یا افزایش سطح HDL ناموفق بوده است. همچنین، برخی از تحقیقات ژنتیکی منبع معتبر نشان می‌دهد که سطح بالا یا پایین HDL مادام العمر به نتایج قلب و عروق مربوط نیست.

به همین دلیل برخی از محققان پیشگیری از خطرهای قلبی عروقی تمرکز خود را از سطح HDL در گردش به توانایی عملی واقعی HDL تغییر می‌دهند.

یک تیم تحقیقاتی از هلند رابطه بین توانایی HDL در کاهش التهاب و خطر تجربه اولین رویداد قلبی عروقی را مطالعه کرده است.

نویسنده ارشد مطالعه در این زمینه می‌گوید HDL ذرات بسیار پیچیده‌ای با عملکردهای ضد آترواسکلروتیک است که فقط با اندازه گیری مقدار کلسترول منعکس نمی‌شوند.

تصلب شرایین [تجمع پلاک در رگها] زمینه‌ای برای بیماری‌های قلبی عروقی به طور فزاینده‌ای به عنوان یک بیماری با یک جز التهابی قوی شناخته می‌شود، و عملکرد بیولوژیکی اصلی HDL کاهش التهاب است.

با تجزیه و تحلیل داده‌ها از 680 بزرگسال، این تیم شواهدی یافت که نشان می‌دهد توانایی HDL در کاهش التهاب با کاهش خطر وقوع یک بیماری قلبی عروقی مرتبط است.

در این مطالعه، افرادی که یک رویداد قلبی عروقی را تجربه نکرده‌اند، سطح HDL ضد التهابی بیشتری نسبت به شرکت کنندگان که یک رویداد قلبی عروقی را تجربه کرده‌اند، نشان داده‌اند.

با استفاده از یک ابزار تحقیقاتی جدید، نتایج پشتیبانی قوی از این مفهوم است که تجمع پلاک در عروق دارای یک عنصر التهابی است و اینکه خواص بیولوژیکی ذرات HDL ارتباط بالینی با پیش بینی خطر بیماری‌های قلبی عروقی دارد.

HDL کلسترول خوب نامیده می‌شود زیرا کلسترول اضافی موجود در خون را جمع کرده و به کبد برمی گرداند که باعث تجزیه و از بین بردن آن از بدن می‌شود.

HDL همچنین می‌تواند التهاب سلولهای پوشاننده رگهای خونی را کاهش دهد. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که منبع معتبر HDL کلسترول ذخیره شده در سلولهای کف ماکروفاژ موجود در پلاک‌های تصلب شرایین را از بین می‌برد و آن را به کبد می‌رساند.

آترواسکلروز هنگامی اتفاق می افتد که پلاک در دیواره داخلی عروق جمع شود. پلاک ماده‌ای است که از کلسترول، کلسیم، چربی و سایر مولکول‌ها ساخته شده است.

با رشد رسوبات پلاک، آن‌ها می‌توانند به تدریج رگ خونی را باریک کرده، جریان خون و اکسیژن رسانی به قسمت‌های بدن یا اعضای بدن را کاهش دهند.

اگر تصلب شرایین به اندازه کافی شدید باشد، می‌تواند منجر به نگرانی‌های عمده سلامتی، از جمله سکته، حمله قلبی و مرگ شود.

هنگامی که HDL کلسترول سلولهای کف موجود در پلاک را از بین می‌برد، به کاهش اندازه پلاک کمک می‌کند. با کاهش اندازه آن، میزان التهاب مرتبط با پلاک را نیز کاهش می‌دهد.

به دلیل این عوامل، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی معمولاً سطح HDL در گردش را در بسیاری از ابزارهای ارزیابی خطر قلبی عروقی قرار می‌دهند.

منبع: سلامت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان