سه شنبه, 26 تیر 1403

فلوشیپ نوروافتالمولوژی و استرابیسم، در ارتباط با عارضه «نوریت اپتیک» که باعث اختلال در بینایی فرد مبتلا می شود، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش گیلان سلامت، کاوه ابری اقدم، با عنوان این مطلب که «نوریت اپتیک» نوعی از التهاب است که عصب بینایی را درگیر می‌کند، گفت: عصب بینایی مجموعه‌ای از الیاف عصبی است که اطلاعات بینایی را از چشم به مغز منتقل می‌کند.

وی افزود: این اختلال معمولاً بر روی یک چشم تأثیر می‌گذارد ولی گاهی خصوصاً در اطفال ممکن است هر دو چشم را نیز درگیر کند.

مسئول جلسه چالش‌های تشخیصی و درمانی نوریت اپتیک تیپیک و غیر تیپیک در چهارمین همایش بهاره چشم پزشکی ۱۴۰۰، به علائم اختلال نوریت اپتیک اشاره کرد و گفت: یکی از علائم درد است و اکثر افراد مبتلا، درد چشم دارند که ممکن است با حرکت دادن چشم تشدید شود.

ابری اقدم به کاهش حدت بینایی چشم به عنوان دومین علامت اختلال نوریت اپتیک اشاره کرد و افزود: اکثر افراد مبتلا به این اختلال درجات متفاوتی از کاهش موقت در بینایی یک چشم را تجربه می‌کنند. کاهش بینایی معمولاً طی چند ساعت یا چند روز ایجاد شده و طی چند هفته بهبود می‌یابد.

وی ادامه داد: نقایص میدان دید و از دست دادن قدرت تشخیص رنگ، از دیگر علائم اختلال نوریت اپتیک است که می‌تواند باعث اختلال در درک رنگ‌ها شود. به عنوان مثال ممکن است رنگ‌ها کم رنگ تر از حالت طبیعی درک شوند.

این چشم پزشک افزود: فرم تیپیک نوریت اپتیک اغلب با کاهش دید نسبتاً ناگهانی به خصوص در افراد جوان بروز می‌کند که در معاینه چشم پزشکی تظاهرات بارز کمی دارند و ممکن است با مالتیپل اسکلروزیس در ارتباط باشد.

وی گفت: فرم آتیپیک شامل مواردی است که تظاهرات متفاوتی نسبت به فرم معمول بیماری دارد مثل نبود درد، عدم پاسخ به کورتون یا عود سریع پس از قطع کورتون و تظاهراتی مثل خونریزی سر عصب در معاینه.

‎ابری اقدم تاکید کرد: نوریت اپتیک در برخی موارد با بیماری مولتیپل اسکلروزیس همراه است. این بیماری باعث التهاب و آسیب اعصاب مغزی شده و نوریت اپتیک می‌تواند اولین نشانه آن باشد، و یا بعداً در طی روند ابتلاء به مالتیپل اسکلروزیس رخ دهد. علاوه بر مالتیپل اسکلروزیس، نوریت اپتیک می‌تواند با برخی عفونت‌ها یا بیماری‌های خود ایمنی نیز ارتباط داشته باشد.

‎این چشم پزشک ادامه داد: برای تشخیص علاوه بر معاینات کامل چشم پزشکی از روش‌هایی مثل MRI، آزمایش خون، توموگرافی انسجام نوری و پاسخ ویژوال تحریک شده استفاده می‌شود.

‎وی گفت: درمان این عارضه اغلب با داروهای استروئیدی (کورتون) ممکن است باعث افزایش سرعت بهبود بیماری و به تعویق انداختن زمان ابتلاء به مالتیپل اسکلروزیس تا دو سال شود. درمان موارد اتیپیک نوریت اپتیک شامل استفاده از داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی یا درمان بیماری زمینه‌ای است.

منبع: خبرگزاری مهر

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان