اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

پنجشنبه, 30 فروردین 1403
پنجشنبه, 30 فروردین 1403

فوق تخصص نورو افتالمولوژی و گلوکوم(آب سیاه) گفت: احتمال ابتلاء مادرزادی نوزاد به آب سیاه وجود دارد و مادر، اولین فردی است که امکان تشخیص این بیماری در نوزاد را دارد.

به گزارش گیلان سلامت، دکتر محمد اریش فوق تخصص نوروافتالمولوژی و گلوکوم(آب سیاه) بیمارستان چشم پزشکی الزهرا(س) زاهدان گفت: تورم و قرمزی، اشک ریزش و درد چشم، بی تابی در نور آفتاب، از جمله علائمی است که در خصوص ابتلا نوزاد به آب سیاه هشدار می دهد و باید نوزاد هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرد.


وی افزود: با ابتلاء هر فرد به آب سیاه، عصب بینایی شروع به تخریب می کند و پزشک، بسته به میزان پیشرفت بیماری ممکن است درمان های دارویی یا عمل جراحی را برای بیمار تجویز کند که هر دوی این موارد باید جدی گرفته شوند.

وی با تاکید بر اینکه تمام درمان ها برای آب سیاه درمان نگهدارنده است تصریح کرد: از آنجا که بیماریی مانند آب سیاه از طریق وراثت نیز منتقل می شود باید علائم چشمی نوزادان را جدی گرفت چرا که در صورت ابتلاء به آب سیاه و کاهش درصد بینایی، درمان فقط جلوی حادتر شدن شرایط را گرفته و درد چشم را از بین می برد اما میزان بینایی فرد به همان میزان باقی می ماند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: برخی افراد زمانی برای معاینه و درمان مراجعه می کنند که درصد زیادی از بینایی خود را از دست داده اند در صورتی که اگر در مراحل اولیه مراجعه کرده بودند جلوی از دست رفتن بینایی گرفته می شد.

دکتر اریش در پایان به خانواده ها توصیه کرد: در صورت ابتلاء یکی از اعضای خانواده به آب سیاه، باید به صورت منظم همه اعضای خانواده برای بررسی سلامت چشم به پزشک مراجعه کنند و در چنین خانواده ای نوزادان نیز باید از نظر سلامت چشمی معاینه شوند.

منبع:وبدا

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان