یکشنبه, 24 تیر 1403

استئونکروز فک حالتی است که طی آن جریان خون به بافت زنده استخوان کاهش یافته یا قطع می‌شود و در نهایت سلول‌های استخوانی از بین می‌روند.

به گزارش گیلان سلامت، به نقل از دبکا، انجمن دندانپزشکان آلمان اعلام کرد استئونکروز فک (کاهش یا قطع جریان خون به بافت زنده استخوان و در نهایت از بین رفتن سلول‌های استخوانی) آسیب شدیدی به استخوان فک وارد می‌کند. درد شدید دندان، لق شدن دندان و پوسیدگی کل قسمت‌های استخوان فک از علائم استئونکروز فک محسوب می‌شوند.

این انجمن اضافه کرد: خطر استئونکروز فک در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید (نوعی اختلال التهابی مزمن)، دیابتی‌ها، افرادی که تحت درمان طولانی مدت با کورتیزون هستند و همچنین افراد سیگاری افزایش می‌یابد. استئونکروز فک ممکن است عارضه جانبی برخی از دارو‌ها مانند پوکی استخوان، سرطان پروستات یا دارو‌های سرطان پستان باشد.

راه درمان استئونکروز فک

استئونکروز با آنتی بیوتیک و لوسیون درمان می‌شود و یا اینکه ممکن است به جراحی نیاز باشد. برای جلوگیری از استئونکروز فک، باید از بهداشت دهان و دندان مراقبت کرد؛ به گونه‌ای که دستکم را روزی دوبار مسواک زده و فاصله بین دندان‌ها را با نخ دندان تمیز کرد.

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان