اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

سه شنبه, 29 خرداد 1403
سه شنبه, 29 خرداد 1403

دکتر شادنوش گفت: در راستای تحقق سیاست های کلی نظام سلامت در کشور و همچنین دسترسی عادلانه و همگانی به خدمات سلامت با کیفیت در همه سطوح، ارائه خدمات مرتبط با مراقبتهای حمایتی و تسکینی به بیماران مبتلا به سرطان در برنامه ملی مراقبت سرطان کشور منظور شده است.

به گزارش گیلان سلامت،دکتر مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت در آیین انعقاد تفاهم نامه همکاری در خصوص تجهیز و راه اندازی مراکز منتخب مراقبتهای حمایتی و تسکینی سرطان با اشاره به اهمیت اجرای برنامه مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان گفت: این نوع مراقبت ها زمینه ایجاد آرامش روانی بیماران و خانواده های ایشان در کشور و محیط اجتماعی را برقرار کرده و تا حد زیادی از درد و رنج آنان می کاهد.


وی افزود: تدوین و ابلاغ آیین نامه تاسیس و بهره برداری مرکز مراقبتهای حمایتی و تسکینی سرطان و آموزش و توانمند سازی کادر درمان (200 پزشک و پرستار) از ١٧ دانشگاه علوم پزشکی به عنوان دانشگاه های منتخب و همچنین تدوین دستورالعمل ها و درسنامه های مدیریت و کنترل علائم جسمی و غیر جسمی بیماران، در راستای آغاز فاز اول برنامه در اداره درمان بیماری های غیرواگیر مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت صورت گرفته است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت ادامه داد: بهره گیری از ظرفیت موسسات و سازمانهای مردم نهاد در جهت اجرای هرچه بهتر فاز اول این طرح در مراکز منتخب در دستور کار بوده تا بتوان ظرفیت خدمات دهی به بیمارن مبتلا را افزایش داد. از اینرو پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و بررسی زیرساختهای موجود در دانشگاه های منتخب، به حول و قوه الهی امروز تفاهم نامه همکاری فیمابین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و
مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء در آستانه ولادت با سعادت حضرت امام حسن مجتبی (ع)، روز اکرام و تکریم خیرین و همزمان با آخرین روز هفته سلامت و در روز مشارکت های بین بخشی و مسئولیت های اجتماعی امضا شد.

وی در خصوص این تفاهم نامه گفت: بر اساس این تفاهم نامه، مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء در راه اندازی و تجهیز مراکز منتخب دانشگاهی مورد توافق و اولویت دار وزارت بهداشت مشارکت نموده تا هر چه زودتر ارائه خدمات این مراکز به گروه هدف که مبتلایان به بیماری سرطان هستند، آغاز شود به نحوی که تا پایان شهریور ماه 1400 تمامی مراکز منتخب از 17 دانشگاه علوم پزشکی مورد بهره برداری قرار گرفته و پایلوت برنامه در آن ها بر اساس این تفاهم نامه به مرحله اجرا رسیده باشد.
دکتر شادنوش تاکید کرد: تمامی خدمات در این مراکز به صورت رایگان و بدون هیچ گونه ارتباط مالی بین گروه درمانگر و بیمار و خانواده بیمار ارائه شده و از ظرفیت خیرین در مراکز مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان استفاده خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین در این زمینه مقرر شده است مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء، همراه و همگام با مراکز دانشگاهی با نظارت مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های معاونت درمان وزارت بهداشت و بر اساس آخرین آیین نامه ها و دستورالعمل های ابلاغی، علاوه بر تجهیز و راه اندازی مراکز سرپایی حمایتی و تسکینی و ارائه مراقبت در خانه به بیماران مبتلا به سرطان که یکی از وظایف اصلی این مراکز میباشد، در حوزه های بستری بیمارستانی بیماران نیازمند خدمات بستری، توانمند سازی و مدیریت بکارگیری پرسنل مورد نیاز مراکز سرپایی و بخش های مراقبت در خانه مشارکت نماید.
دکتر شادنوش در پایان گفت: امید است با اتکال به خدواند متعال و در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) این همکاری نوید بخش و اثرگذار واقع شده و با راه اندازی شبکه وسیع مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان، خدمات به صورت نظام مند و مدیریت شده به بیماران مبتلا به سرطان ارائه شود.

منبع:وبدا

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان