اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

سه شنبه, 29 خرداد 1403
سه شنبه, 29 خرداد 1403

گرچه چین و چروک‌های پوست بخشی از روند طبیعی افزایش سن هستند اما همه‌ ما عادت‌های اشتباهی داریم که باعث پیری زودرس پوست و ایجاد چین و چروک در آن می‌شوند.

به گزارش گیلان سلامت،پرتو‌های فرابنفش خورشید ،مهم‌ترین نقش را در پیری و صدمه دیدن پوست دارند، به همین دلیل است که همیشه بر لزوم استفاده از کرم ضدآفتاب تأکید می‌شود. اما استفاده نکردن از ضد آفتاب تنها عادت اشتباهی نیست که باعث پیری پوست ما می‌شود، بلکه عادت‌های روزانه و به‌ظاهر ساده‌ای هم هستند که باعث چروک شدن پوست می‌شوند.

در ادامه به این عادت‌ها خواهیم پرداخت.

مالیدن چشم‌ها

پوست دور چشم‌ها به شدت نازک و مستعد آسیب است. مالیدن این ناحیه‌ حساس، باعث کش آمدن پوست و آسیب به کلاژن و الاستین آن می‌شود که می‌تواند منجر به چروک شدن دور چشم‌ها شود. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، بدتر خواهد شد. یک حرکت رایج در میان خانم‌ها هم بالا کشیدن پلک با انگشت برای کشیدن خط چشم است. این کار هم همین تأثیر مخرب را دارد.

استفاده نکردن از عینک آفتابی

تنگ کردن چشم‌ها زیر نور خورشید به ماهیچه‌های بین ابرو‌ها و دور چشم‌ها فشار می آورد و آن‌ها را منقبض و چروک می‌کند. به مرور زمان، این چین و چروک‌ها عمیق‌تر و بیش از پیش تثبیت می‌شوند.

مهم‌ترین نشانه‌ تنگ کردن چشم ها، چروک‌هایی است که در گوشه‌ آن‌ها به وجود می‌آیند. بهترین راه برای جلوگیری از این چین و چروک‌ها، استفاده از عینک آفتابی است.

استفاده از لنز‌های چشمی

استفاده از لنز‌های چشمی به خودی خود باعث چروک شدن پوست نمی‌شود، بلکه نحوه‌ قرار دادن آن‌ها در چشم‌ها چنین تأثیری دارد.بیشتر افراد هنگام گذاشتن لنز، ابرو‌های خود را بالا می‌دهند (کاری که بعضی خانم‌ها هم هنگام استفاده از ریمل انجام می‌دهند) این کار هم مانند تنگ کردن چشم‌ها، چون یک حرکت تکرارشونده است، باعث چروک شدن پیشانی می‌شود.

مصرف بیش از اندازه‌ مواد قندی

مصرف بیش از اندازه‌ مواد قندی می‌تواند باعث به وجود آمدن محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته شود، مسئله‌ای که می‌تواند به کلاژن و الاستین پوست صدمه بزند و منجر به چروک شدن و افتادگی پوست شود.

کمبود خواب

پوست ما شب‌ها هنگام خواب، خود را ترمیم و بازسازی می‌کند بنابراین اگر خودتان را از یک خواب خوب شبانه محروم کنید، پوست شما نمی‌تواند خود را به خوبی بازسازی کند، مسئله‌ای که تغییرات سلولی را کاهش می‌دهد و باعث کدر شدن و صدمه دیدن پوست می‌شود.

خوابیدن روی شکم

وقتی روی شکم می‌خوابید، صورت شما به بالش فشرده می‌شود و در نتیجه پوست آن چین می‌خورد.کسانی که به شکم می‌خوابند، احتمالاً متوجه بیشتر شدن پف دور چشم‌هایشان می‌شوند، چون خوابیدن در این حالت، کار تخلیه‌ مایعات را سخت‌تر می‌کند. تنها راه حل این مسئله عادت درست خوابیدن است.

استفاده‌ مکرر از وسایل الکترونیک

وقتی تمام روز را به تلفن همراه، تبلت و دیگر وسایل الکترونیک خیره می شوید، گردن خود را مکرر خم می‌کنید.این کار باعث ایجاد چین و چروک‌هایی روی گردن شما می‌شود بنابراین مدت زمان استفاده از وسایل الکترونیک را تا حد امکان کم کنید.

استفاده از نی

بعضی دندان پزشکان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از لک شدن دندان‌ها، قهوه یا چای را با استفاده از نی بخوریم.اما متخصصان پوست با این توصیه کاملاً مخالف ا ند.هنگام نوشیدن با نی، لب‌ها جمع می‌شوند. این کار هم مانند هر حرکت تکرار شونده‌ دیگری، اثر خود را روی پوست باقی می‌گذارد. تکرار این حرکت باعث چروک شدن دور لب‌ها می‌شود.

تکیه دادن صورت به دست‌ها

تکیه دادن صورت به دست‌ها می‌تواند باعث چروک شدن پوست صورت شود.وقتی دست‌های خود را تکیه‌گاه صورت‌تان می‌کنید، این کار صورت را چین می‌اندازد که در صورت تکرار این حرکت، چین و چروک‌ها به مرور تثبیت می‌شوند.

قرار گرفتن در معرض هوای آلوده

قرارگیری هر روزه در معرض مه دود، دود سیگار و اگزوز ماشین، به پوست صدمه می‌زند، مسئله‌ای که منجر به تنش اکسیداتیو و پیری زودرس پوست می‌شود. به همین دلیل است که شست و شو و پاک سازی روزانه‌ پوست اهمیت زیادی دارد.


منبع: سلامت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان