اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

پنجشنبه, 30 فروردین 1403
پنجشنبه, 30 فروردین 1403

به گزارش گیلان سلامت، به نقل از نیواطلس، هنگامی که یک نوزاد نابالغ به دنیا می‌آید، باید مغز او که هنوز در حال رشد است، اکسیژن کافی را دریافت کند. شاید یک ابزار جدید پزشکی بتواند با تقلید از ضربان قلب و تنفس والدین، به این کار کمک کند.

هم بزرگسالان و هم نوزادان هنگامی که تحت فشار روانی قرار می‌گیرند، تمایل دارند عمیق‌تر نفس بکشند. این کار میزان هوایی را که به بدن وارد می‌شود، کاهش می‌دهد و بدین ترتیب سطح اکسیژن در جریان خون آنها کاهش می‌یابد. در نتیجه، اکسیژن کمتری به مغز می‌رسد و اگر این اتفاق اغلب و در زمان طولانی برای نوزاد نارس پیش بیاید، شاید آسیب مغزی رخ دهد.

پژوهشگران "دانشگاه بریتیش کلمبیا" (UBC) برای برطرف کردن این مشکل، یک تختخواب مخصوص نوزاد موسوم به "Calmer" ابداع کرده‌اند. این تختخواب طوری طراحی شده است که در محل نگهداری نوزادان نارس قرار می‌گیرد. هنگامی که نوزاد در تختخواب Calmer می‌خوابد، تختخواب بالا و پایین می‌رود و حرکاتی شبیه به تنفس و ضربان قلب والدین را شبیه‌سازی می‌کند؛ به گونه‌ای که گویی نوزاد در آغوش والدین قرار دارد.

اگرچه بهتر است که والدین یا پرستار، نوزاد را در آغوش بگیرند؛ اما این کار به خاطر شلوغ بودن بیمارستان به خصوص در دوره شیوع کروناویروس همیشه ممکن نیست.

پژوهشگران طی یک آزمایش بالینی، ۱۶ نوزاد نارس را هنگام گرفتن نمونه خون در آغوش یک پرستار قرار دادند و ۱۲ نوزاد دیگر را هنگام انجام دادن همان آزمایش، روی تختخواب Calmer گذاشتند.

هنگامی که پژوهشگران سطح اکسیژن مغز نوزادان را اندازه‌گیری کردند، دریافتند که نتیجه در هر دو گروه یکسان است. این نشان می‌دهد که تختخواب Calmer می‌تواند به اندازه آغوش والدین و یا پرستار برای نوزاد نارس مؤثر باشد.

دکتر "لیزا هولستی" (Liisa Holsti)، سرپرست این پژوهش گفت: ما بسیار خوشحال هستیم که آزمایش‌ها نشان داده‌اند تختخواب Calmer می‌تواند برای نوزدانی که مغز آنها نسبت به درد و استرس آسیب‌پذیر است، سودمند باشد. ما در حال گسترش ارزیابی‌های خود در مورد این تختخواب هستیم و قصد داریم آن را در کشورهایی که سطح درآمد متوسط یا پایینی دارند، به کار بگیریم.

این پژوهش در مجله "Pain Reports" به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان