یکشنبه, 24 تیر 1403

معاون کل وزارت بهداشت ضمن تشریح روند فعلی گردش ویروس کرونا در کشور، بر لزوم اطلاع‌رسانی گسترده به‌منظور انتقال مفاهیم پیشگیری از کرونا با بیانی مردمی، تاکید کرد.

به گزارش گیلان سلامت، دکتر ایرج حریرچی در پویش ملی اطلاع رسانی مقابله با کرونا، گفت: سلامت موضوعی چند وجهی و مرتبط با سایر مسائل اجتماعی است و سلامت مردم از تمام منظرها بیش‌از ۸۰درصد وابسته به عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت است که خارج از حوزه بهداشت و درمان رخ می‌دهد؛ مثل میزان درآمد ملی آن کشور، توزیع عادلانه درآمد، اشتغال مردم، بهره‌مندی از مسکن و تفریح مناسب، اعتیاد، طلاق و... همگی در سلامت مؤثر است و بی‌راهه می‌نماید که فکر کنیم همه مسائل بهداشت و درمان کشور را با مدیکالیزیشن و پزشکی می‌توان رفع کرد. هر حوزه باید کار خود را انجام دهد و ثابت شده که افزایش سرانه درآمدی هر کشوری یا افزایش سواد عمومی هر کشوری رابطه مستقیمی با افزایش طول عمر، کیفیت زندگی و عدم بیماری افراد جامعه دارد.

وی افزود: در دوره کرونا این موضوع تشدید شد، هیچ کشوری آمادگی مقابله با کرونا نداشت و انسجام مدیریتی، دسترسی به منابع، سرمایه اجتماعی و میزان اعتماد اجتماعی بین مردم و مردم با دولت تعیین‌کننده اصلی در موفقیت مدیریت کرونا بود؛ به‌طوری که اکنون مدیریت مقابله با کرونا و میزان موفقیت در آن و کاهش اثرات منفی آن به‌عنوان یک سنجش اصلی کارآیی حکومت و میزان توسعه اجتماعی کشورها است.

حریرچی ادامه داد: در این بین ایفای نقش سازمان‌هایی که توانستند در شرایطی که مردم ایران و جهان دچار مشکل شدند و سخت‌ترین دوران ۱۰۰سال اخیر خود را گذراندند مهم است. بعد از دو سال پیاپی رشد منفی اقتصادی، وارد بحران کرونا شدیم آن‌هم در شرایطی که در اوج تحریم‌ها بودیم، رشد اقتصادی منفی داشتیم، تورم، مشکلات ناشی از کاهش اشتغال و... را تجربه کردیم. به‌تعبیری شنای با دست‌و‌پای بسته و با چشمان بسته انجام دادیم.

در این شرایط سخت که ۳سال پی‌در‌پی شرایط اقتصادی خوبی نداشتیم در مواجهه‌با کرونا نقش سازمان‌ها در حمایت از مردم بسیار ضروری است و نه‌تنها وزارت بهداشت از پس آن برنمی‌آید بلکه کل دولت و نظام هم برنمی‌آید و باید مردم و سازمان‌های بزرگ و خیریه‌ها هم کمک کنند. اینکار هم نقش اجتماعی سازمان‌ها را نشان می‌دهد و هم می‌تواند وسیله‌ای برای تبلیغ آنها باشد.

حریرچی تاکید کرد: الان در اکثر ایالت‌های آمریکا ۷۰درصد بیمارستان‌ها توسط سازمان‌ها و افرادی ایجاد شده است که غیرانتفاعی هستند و افراد از منابع خود بیمارستان تاسیس کردند و این موضوع برای دانشگاه‌ها هم برقرار است. ما در این راه از حمایت همراهان پویش ملی کرونا بهره‌مند بودیم و دستبوس همراهان خود هستیم و در ادامه راه هم نیاز به این همراهی داریم.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به بروز موج چهارم کرونا، اظهار کرد: وضعیت احتمالا از وضعیت فعلی هم بدتر شود و در شرایطی هستیم که وزیر بهداشت هم می‌گوید وضعیت از قرمز هم فراتر خواهد رفت و ممکن است آن پاییز و آبان سیاه را که مرگ‌و‌میر تا حدود ۵۰۰نفر افزایش یافت را تجربه کنیم و این در حالی است که ما در قبال کوچک‌ترین آسیب به مردم مسئولیم و اکنون با جان انسان‌هایی سروکار داریم که هرکدام عزیز یک خانواده هستند.

وی افزود: این موضوع نیازمند متقاعدسازی مردم است. ما در لایه‌هایی از مردم موفق بودیم ولی لایه‌هایی از مردم یا به دلیل نیاز اقتصادی یا به دلیل مشکل ایجاد باور عملکرد مناسب نتوانستیم کاری کنیم. در شرایطی که در شش ماهه دوم سال ۹۹ حدود ۲۵درصد کشور که در حوزه مدارس و دانشگاه‌ها هستند با جمعیت ۱۶میلیونی دانش‌آموزان و حدود ۴میلیونی دانشجویان تعطیل فیزیکی بودند و منع رفت‌و‌آمد ساعت ۹شب تا ۴صبح، محدودیت سفر و... داشتیم ولی میزان کاهش تردد مردم فقط ۴الی۱۰درصد نسبت به شرایط قبل از کرونا کاهش یافته است.

یعنی اگر مردم از سفر منع شدند به جای آن به کوه یا منازل هم رفتند. اگر ۳۰تا۳۵درصد بسیار خوب رعایت می‌کنند اما برخی حتی نسبت به قبل هم بدتر رفتار می‌کنند. حریرچی افزود: درخواست شفاف ما این است که با کمک شما همیاران عملیات اطلاع‌رسانی را با بیانی مردمی مفاهیم پیشگیری از کرونا را انتقال دهیم.

اطلاع‌رسانی باید در سطح گسترده‌تر انجام شود و این کار پویش ملی اطلاع‌رسانی برای غلبه‌بر کرونا در سراسر کشور اجرا خواهد شد. از شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ملی مس ایران، سازمان منطقه آزاد قشم و کیش، شرکت فولاد هرمزگان و... تشکر می‌کنم و از سایر شرکت‌ها هم می‌خواهم برای مسئولیت اجتماعی خود در این مسیر از ما حمایت کنند تا گام‌های بلندی برای اطلاع‌رسانی مردم انجام دهیم. با اقداماتی که در این مدت انجام دهید در پساکرونا ارزش افزوده بیشتری کسب خواهید کرد و از تبلیغات مستقیم هم موثرتر خواهد بود.


منبع: سلامت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان