اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

پنجشنبه, 30 فروردین 1403
پنجشنبه, 30 فروردین 1403

مرزنجوش یکی از گیاهان معطر است که کلسترول ندارد و از خطر ابتلا به انواع سرطان جلوگیری می‌کند.

به گزارش گیلان سلامت، گیاه مرزنجوش مدت زیادی است که به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و حاوی ترکیبات بسیاری است که برای سلامتی مفید است.

در این گزارش، از طریق معرفی نکات تغذیه‌ای و بهداشتی، همه مواردی را که باید در مورد فواید مرزنجوش بدانید برجسته می‌کنیم:

تعریف مرزنجوش

مرزنجوش (Origanum majorana) که به آن پونه کوهی وحشی یا پونه کوهی شیرین نیز گفته می‌شود، گیاهی از خانواده نعناع‌ها (Lamiaceae) است. گرچه مرزنجوش با پونه کوهی رابطه نزدیکی دارند، اما دو نوع گیاه مختلف هستند که هر دو به طور معمول در دستورالعمل‌های یونانی و مدیترانه‌ای استفاده می‌شود، اما مرزنجوش از پونه کوهی سبکتر و شیرین‌تر است.

مزایای مرزنجوش

این گیاه، نفخ شکم را برطرف، جریان صفرا را تحریک و با التهاب قفسه سینه، لوزه، برونشیت و آسم مقابله می‌کند. این گیاه به عنوان یک گیاه ضد عفونی‌کننده محسوب می‌شود، زیرا حاوی ترکیبات بسیاری است که این اثر را دارند. مرزنجوش برای درمان گلوکوم نیز استفاده می‌شود و یکی از بهترین گیاهان آنتی اکسیدانی است.

از دیگر مزایای مرزنجوش می‌توان به جلوگیری از خطر ابتلا به انواع سرطان، پاکسازی کلیه‌ها و کبد، مفید بودن برای سلامت پوست، عمل به عنوان تصفیه کننده خون، تسکین استرس و بهبود مدت خواب اشاره کرد.

مرزنجوش

ارزش غذایی مرزنجوش

مرزنجوش حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی، ویتامین A، C، E، K، اسید فولیک، تیامین، نیاسین، پیریدوکسین، اسید پانتوتنیک و ریبوفلاوین است.

مرزنجوش همچنین حاوی فیبر غذایی، سدیم و پتاسیم است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. مرزنجوش حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، آهن، پروتئین، روی، مس و منگنز است. بهترین فایده مرزنجوش این است که اصلا کلسترول ندارد و همچنین حاوی برخی از عناصر غذایی گیاهی مانند بتاکاروتن، بتا کریپتوکسانتین و لوتئین زاگزانتین است.

مرزنجوش باعث رشد مو می‌شود

مطالعات نشان داده است که مالیدن روغن مرزنجوش بر روی پوست باعث تحریک گردش خون در پوست سر می‌شود که به رشد مو کمک می‌کند. روغن مرزنجوش حاوی خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد عفونی کننده است که به جلوگیری از انواع عفونت ها، شوره سر و خارش کمک می‌کند.

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان