اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

سه شنبه, 29 خرداد 1403
سه شنبه, 29 خرداد 1403

بوی طبیعی ادرار، خفیف و غیر قابل توجه است. ولی گاهی اوقات بوی ادرار تغییر می کند و باعث نگرانی شما در مورد وجود یک مشکل می شود.

به گزارش گیلان سلامت  به نقل از وب ام دی، ادرار معمولاً بوی خفیفی دارد، اما ممکن است برخی از بوهای غیرمعمول و قوی نیز مشاهده شود. بوهای عجیب و غریب همراه با احساس بیماری، درد یا ادرار خونی نشانه ای هستند که باید به پزشک مراجعه کنید.

چرا ادرار من بو می دهد؟
ادرار را بیشتر مواد زائد و آب تشکیل می دهد و معمولاً بوی ملایم و رنگ زرد روشنی دارد. اگر در ادرارتان مواد زائد بیشتر از آب باشد، بوی قوی‌تری می‌دهد.

در بیشتر موارد، بوی تند نشانه بیماری نیست. معمولاً از رژیم غذایی و داروها ناشی می شود یا به این معنی است که باید آب بیشتری بنوشید. بوی خاص ادرار می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها باشد، اما پزشک شما ممکن است این موضوع را در نظر نگیرد مگر اینکه علائم دیگری داشته باشید.

چه چیزی باعث بوی بد ادرار می شود؟
غذا، ویتامین ها و داروهای شما شایع ترین علت بوی بد ادرار هستند.

خوراکی ها
برخی از غذاها دارای ترکیباتی هستند که به طور طبیعی بوی قوی دارند و می توانند ادرار شما را بو کنند. این شامل:

مارچوبه
قهوه
میوه خشک شده
عسل
الکل
رازیانه
کلم بروکسل
سیر
پیاز
 

ویتامین ها
ویتامین‌های B محلول در آب هستند، به این معنی که بدن شما آن‌ها را ذخیره نمی‌کند و هر چیزی که نیاز ندارید از ادرار خارج می‌شود. ویتامین های B موجود در مولتی ویتامین شما اغلب مقصر بوی بد ادرار هستند.

 

داروها
برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها می توانند ادرار شما را بدبو کنند. برخی از آنتی بیوتیک ها از قارچ ساخته می شوند و می توانند ادرار شما را دارای بویی شبیه مخمر کنند.

نوشیدن آب زیاد در طول روز می تواند به رفع این بوها کمک کند و ادرار شما را شفاف نگه دارد.

ادرار دیابتی چه بویی دارد؟
یکی از علائم هشدار دهنده دیابت یا قند خون بالا، ادراری است که بوی شیرین یا میوه ای دارد. این شیرینی از قند موجود در ادرار شما می آید و نشانه ای است که بدن شما در تلاش است تا از شر قند اضافی در خون خلاص شود.

 

چه چیز دیگری باعث بوی میوه ی ادرار می شود؟
ادرار با بوی میوه می تواند نشانه بیماری ها و عوارض دیگری باشد.

کتواسیدوز دیابتی : کتواسیدوز یک عارضه خطرناک دیابت است که زمانی اتفاق می افتد که کتون ها در خون شما جمع شوند. علائمی مانند تنفس میوه ای، ادرار خوشبو، تشنگی بیش از حد و خستگی ایجاد می کند.
بیماری ادرار شربت افرا: این وضعیت ژنتیکی نادر و تهدید کننده زندگی از تجزیه برخی اسیدهای آمینه در بدن جلوگیری می کند. نوزادان و کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که این مواد در خون شما جمع می شوند، ترکیبی به نام آلفا کتو اسید با زنجیره شاخه ای در ادرار شما ظاهر می شود و باعث می شود که بویی شبیه شربت افرا بدهد. این بیماری می تواند علائم جدی دیگری مانند تشنج، خواب آلودگی، تحریک پذیری و تغذیه نامناسب را ایجاد کند.
چرا ادرار من بوی فاسد می دهد؟
غذاهایی که در بدن شما به ترکیبات گوگردی تبدیل می شوند می توانند بوی ادرار شما را شبیه بوی فاسدشدگی کنند. این بو معمولاً با کلم فاسد یا تخم مرغ فاسد مقایسه می شود و می تواند ناشی از خوردن مارچوبه، سیر و پیاز باشد. شرایط نادری نیز وجود دارد که باعث ایجاد بوی گندیده می شود.

تری متیل آمینوریا: در این شرایط، بدن شما نمی تواند ترکیبی به نام تری متیل آمین را تجزیه کند . این ماده شیمیایی به خودی خود بوی تخم مرغ فاسد یا ماهی فاسد می دهد. همانطور که تری متیل آمین در بدن شما جمع می شود، عرق، نفس و ادرار شما بوی گندیده یا ماهی به خود می گیرد.
تیروزینمی: 3 نوع تیروزینمی وجود دارد که باعث ایجاد مشکل در تجزیه اسید آمینه تیروزین می شود. مواد جانبی تجمع می‌کنند و باعث می‌شوند نفس، عرق و ادرار بویی شبیه کلم آب پز شده داشته باشد.
چرا ادرار من بوی آمونیاک قوی می دهد؟
ادرار قوی و شبیه آمونیاک نشانه آن است که شما کمی کم آب شده اید. نوشیدن آب بیشتر اغلب می تواند کمک کننده باشد. گاهی اوقات آمونیاک نیز نشانه ای از موارد زیر است:

عفونت مجاری ادراری
عفونت مجاری ادراری که UTI نیز نامیده می شود، چنین عفونتی زمانی اتفاق می افتد که در هر قسمت از سیستم ادراری شما باکتری وجود داشته باشد. باعث ادرارس با بوی قوی یا شیرین می شود. سایر علائم UTI عبارتند از:

سوزش هنگام ادرار کردن
نیاز به دفع زیاد ادرار
ادرار خونی
ادرار کدر
درد لگن
 

بیماری کبد
مشکل کبد می تواند پوست و چشمان شما را زرد و ادرار شما را تیره و بدبو کند. همچنین می تواند باعث درد معده، استفراغ و احساس بیماری شود.

 

سنگ کلیه
کریستال‌های ساخته شده از مواد زائد و مواد معدنی می‌توانند در کلیه‌های شما رسوب کرده و سنگ‌های سختی را تشکیل دهند که می‌تواند باعث بوی قوی ادرار شود. همچنین ممکن است احساس بیماری داشته باشید، دردی داشته باشید که می آید و می رود و ادرار خونی را ممکن است تجربه کنید.
 
دلایل دیگر بوی غیرعادی ادرار
 
فیستول روده و مثانه: منفذ غیرعادی بین روده و مثانه که باعث ورود باکتری ها از روده به مثانه می شود. این فیستول در اثر عمل جراحی و یا بیماری روده مانند کرون یا کولیت زخمی ایجاد می شود.
اختلال متابولیکی: وجود اختلال یا مشکل در روشی که بدن غذاها را به انرژی تبدیل می کند.
دیابت نوع دو (در صورت عدم کنترل)
بیماری فنیل کتونوری: اگر بدن نوزاد متولد شده قادر به شکستن اسیدآمینه فنیل آلانین نباشد، بیماری فنیل‌کتونوری یا فنیل کتون اوریا (PKU) بوجود می آید. این بیماری مادرزادی، جنبه ژنتیکی و ارثی دارد. فنیل آلانین زیاد موجب افزایش مقدار فنیل کتون در خون می شود. فنیل کتون از طریق ادرار دفع می شود. این ماده برای سیستم عصبی مرکزی مضر است و موجب آسیب مغز می شود.

هشدار
در بیشتر موارد، تغییر بوی ادرار موقتی است و بیماری خطرناکی را نشان نمی دهد. اما گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار مربوط به یک بیماری است.

اگر شما درباره تغییر بوی ادرار خود نگران هستید، نزد پزشک بروید.

برچسب‎ها : ادرار,

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان