اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

سه شنبه, 29 خرداد 1403
سه شنبه, 29 خرداد 1403

در روزهای گرم تابستان توصیه می‌شود حتما نوشیدن روزانه ۱/۵ تا ۲ لیتر آب موردتوجه باشد. البته برای نوشیدن آب نباید منتظر احساس تشنگی بود، زیرا این حالت بیانگر کاهش رطوبت بدن است. همچنین کاهش آب بدن حالت فقط با احساس تشنگی همراه نیست و بسیاری مشکلات دیگر نیز می‌تواند ناشی از مصرف ناکافی آب و مایعات باشد.

به گزارش گیلان سلامت به نقل از بهداشت نیوز، در ادامه این مطلب به علائم کم آبی اشاره خواهیم کرد که نشان از خوردن ناکافی مایعات است. این علائم به ترتیب عبارتند از:


سردرد
 

سردرد یکی از شایع‌ترین پیامدهای کاهش آب بدن است. در چنین شرایطی بدن نمی‌تواند سطح سروتونین را در حد نرمال نگه دارد و در نتیجه سردرد اتفاق می‌افتد. همچنین عروق خونی مغز نیز برای عملکرد مطلوب به آب نیاز دارند. خستگی نیز می‌تواند ناشی از کمبود آب بدن باشد و اگر ناگهانی بروز پیدا کند حتما باید به نوشیدن آب توجه داشت.

گرفتگی عضلات
 

عضلات و مفاصل بدن برای عملکرد صحیح به مایعات کافی نیاز دارند. زمانی که حجم آب بدن کم می‌شود، جریان خون کند می‌شود و متمرکز بر خون‌رسانی به اندام‌های حیاتی خواهدبود. گرفتگی عضلات در روزهای گرم یا در زمان تعریق زیاد تحت‌تاثیر این حالت است.

 

خشکی پوست
 

پوست برای اینکه سالم و شاداب بماند به مقدار زیادی آب نیاز دارد. بسیاری از افراد هنگام خشکی پوست صرفا به استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده توجه دارند در حالی‌که پوست نیز ارگان زنده است و نیازهای خود را از طریق جریان خون دریافت می‌کند.


 

مشکلات ادرار
 

تامین آب موردنیاز بدن برای عملکرد مطلوب سیستم گوارشی و کلیه‌ها ضروری است. مهم‌ترین پیامد کم‌آبی بدن، یبوست است که به‌تدریج مزمن و آزاردهنده می‌شود. زمانی که حجم آب بدن کاهش یابد، زمینه رشد و تکثیر باکتری‌های بیماری‌زا در مجاری ادرار افزایش می‌یابد و زمینه‌ساز عفونت‌های ادراری می‌شود که با درد و سوزش هنگام دفع ادرار همراه است. همچنین تیره‌شدن رنگ ادرار نیز نشانه‌ای از کاهش آب بدن است.

 

احساس لرز
 

احساس لرز ناگهانی یا مداوم فقط به‌ دلیل تب نیست و گاهی اوقات نشان‌دهنده مصرف ناکافی مایعات است. همان‌طور که اشاره شد در صورت کاهش آب بدن جریان خون محدود به اندام‌های حیاتی می‌شود که ممکن است گاه با احساس لرز همراه با گرفتگی عضلات بروز پیدا کند.


بوی نامطبوع دهان
 

دهان برای حفظ رطوبت کافی مسلما به سطح کافی آب نیاز دارد و در غیر این صورت، ترشح بزاق کم می‌شود. حال آنکه بزاق خواص آنتی‌باکتریال دارد و اگر به‌اندازه کافی ترشح نشود، عامل فعالیت باکتری‌ها و ایجاد بوی نامطبوع است.

 

تمایل به خوراکی‌های شیرین
 

اگر به اندازه کافی آب ننوشید، ذخایر گلیکوژن خون به‌شدت پایین می‌آید. این حالت به‌خصوص پس از ورزش و در روزهای گرم بسیار اهمیت دارد. گلیکوژن به‌عنوان سوخت بدن عمل می‌کند و زمانی که سطح آن کاهش یابد، تمایل به مصرف خوراکی‌های شیرین بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی بهتر است در کنار نوشیدن فراوان آب، میوه‌ها و ماست نیز میل شود.

منبع:سلامت نیوز

برچسب‎ها : کم آبی بدن,

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان