اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403
سه شنبه, 04 اردیبهشت 1403

تأثیر شیمیایی موادمخدر مختلف در بدن مشابه نیستند و نحوه استعمال، نقش مهمی در طول مدت اثرگذاری موادمخدر در بدن ایفا می‌کند.آمفتامین ها: 1-3 روز در ادرار و حدود 12 ساعت در خون. باربیتورات ها: 2-4 روز در ادرار و 1-2 روز در خون. بنزودیازپین ها: 3-6 هفته در ادرار و 2-3 روز در خون. شاهدانه: 30-7 روز در ادرار و تا 2 هفته در خون.

به گزارش گیلان سلامت ،تأثیر شیمیایی موادمخدر مختلف در بدن مشابه نیستند و نحوه استعمال، نقش مهمی در طول مدت اثرگذاری موادمخدر در بدن ایفا می‌کند.

مصرف موادمخدر، اثر ابتدایی در بدن دارد؛ اما اثر ثانویه این مواد تا مدت‌ها در خون، ادرار و حتی موی سر افراد دچار اعتیاد دیده می‌شود.

این اثر ثانویه به محققان کمک می‌کند تا میزان اعتیاد فرد را مشخص کنند. آزمایش اعتیاد با بررسی نمونه مو نسبتا دقیق است؛ درحالیکه آزمایش خون یا ادرار - اگر فرد به مدت یک هفته از موادمخدر استفاده نکرده باشد - قادر به شناسایی بسیاری از این مواد نیست.

به عنوان مثال، پس از گذشت 3 تا 5 روز از مصرف، تشخیص هروئین با انجام آزمایش ادرار امکانپذیر نیست. مورفین، هروئین، آمفتامین نیز تنها تا 12 ساعت در خون قابل تشخیص هستند.

امکان تشخیص ماده مخدر شیمیایی و توهم‌زای ال‌اس‌دی (LSD)، ماده مخدر نیمه‌صنعتی روانگردان MDMA و مورفین با آزمایش ادرار حدود 3 تا 6 روز و برای ماری‌جوانا 30 روز است.

 

تشخیص موادمخدر با بررسی نمونه مو، آزمایش بسیار دقیقی محسوب می‌شود. اثر ثانویه موادمخدر مختلف - بجز ماده مخدر شیمیایی و توهم‌زای ال‌اس‌دی (LSD) - تقریبا تا 90 روز با بررسی نمونه مو قابل تشخیص است.

 

مواد مخدر چقدر در بدن باقی می ماند؟
طول مدت اثرات داروهای مختلف بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، طول اثر LSD بین 6 تا 12 ساعت میباشد ، اما درمورد کوکائین حدود 15 تا 30 دقیقه است. این موضوع درباره بقای دارو در بدن حتی بعد از ، از بین رفتن اثر دارو نیز صادق است. برخی از داروها برای روزها در بدن شما باقی می مانند و بعضی ماهها. مدت زمانی که یک دارو داخل بدن قابل تشخیص است به عوامل مختلفی بستگی دارد.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است نیاز به انجام آزمایش مواد مخدر داشته باشد، مانند پرونده های حقوقی، حضانت، طلاق، آزمایش کارمندان و آزمایشات به دستور دادگاه. علاوه بر این، بسیاری از مقامات ورزشی برای بررسی اینکه آیا ورزشکاران از داروهای تقویت‌کننده عملکرد استفاده کرده‌اند یا خیر، به غربالگری داروی ادرار نیاز دارند.

مواردی که از طریق آنها میتوان به وجود مخدر در بدن پی برد شامل ادرار، بزاق، خون، مو و تعریق است اما آزمایش ادرار به دلیل سهولت، مقرون به صرفه بودن و نتایج سریع، رایج ترین است. همچنین این تنها روش آزمایشی است که برای آزمایش های اجباری تأیید شده است. آزمایش ادرار می تواند تشخیص دهد که آیا در چند روز گذشته مخدری استفاده شده است یا خیر.

آزمایش مخدر روی مو بسیار موثر است و تقلب در آن تقریبا غیرممکن است، زیرا فولیکول مو از سر فرد گرفته می شود و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. در این آزمایش میتوان تشخیص داد که آیا فردی مخدر مصرف کرده یا خیر. گاهی اوقات با این روش قادر به مصرف تا90 روز گذشته نیز قابل تشخیص می باشد. این آزمایش همچنین برای تشخیص مصرف مداوم یا مکرر مواد مؤثرتر است، زیرا اگر فردی فقط یک بار از دارو استفاده کند، احتمال اینکه در آزمایش مو مثبت شود کمتر است. آزمایش‌های مو همچنین زمانی کارآمد هستند که برای ترسیم نتایج آزمایش مقایسه‌ای، برای یافتن زمان استفاده از دارو، مدت استفاده از آن، یا تعیین اینکه آیا مصرف دارو متوقف شده است یا خیر، کارآمد هستند. با این حال، اگر آزمایشگر فقط نتایج کوتاه مدت بخواهد کاربردی نیست. همچنین زمان چرخش طولانی تری دارد و گران تر است.

 

عواملی که مدت زمان بقای مخدر در بدن را تعیین می کنند
نوع مخدر مورد استفاده
مقدار مخدر مصرف شده
تعداد دفعات استفاده
سطوح هیدراتاسیون
وزن
فعالیت بدنی
تحمل مخدر
سرعت سوخت و ساز
شرایط پزشکی که بر حذف دارو تأثیر می گذارد
وجود سایر مواد مخدر یا الکل
قومیت
جنسیت
نیمه عمر دارو


ماندگاری مواد مخدر مختلف در بدن:


ماری جوانا
آزمایش ادرار تا 30 روز

تست مو تا 90 روز

آزمایش خون تا 4 ساعت

آزمایش بزاق تا 72 ساعت

 

مورفین
آزمایش ادرار تا 3 روز

تست مو تا 90 روز

آزمایش خون تا 3 روز

آزمایش بزاق تا 3 روز

 

کدئین
آزمایش ادرار تا 3 روز

تست مو تا 90 روز

آزمایش خون تا 24 ساعت

آزمایش بزاق تا 4 روز

 

فنتانیل
آزمایش ادرار تا 3 روز

تست مو تا 90 روز

آزمایش خون تا 2 روز

 

هروئین
آزمایش ادرار تا 3 روز

تست مو تا90 روز

آزمایش خون تا 6 ساعت

آزمایش بزاق تا 1 ساعت

 

متادون
آزمایش ادرار تا 12 روز

تست مو تا 90 روز

آزمایش خون تا 24 ساعت

آزمایش بزاق تا ۱۰ روز

 

ترامادول
آزمایش ادرار تا 72 ساعت

تست مو تا 90 روز

آزمایش خون تا 48 ساعت

آزمایش بزاق تا 48 ساعت

 

چه زمانی مصرف به اعتیاد تبدیل می شود؟
بسته به داروی درگیر، علائمی که نشان می دهد مصرف مواد مخدر شما به یک وابستگی و اعتیاد خطرناک منجر شده است، متفاوت خواهد بود. علاوه بر مصرف منظم دارو، چند علامت و نشانه کلیدی اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد که می تواند نشان دهنده مشکلی باشد که باید به آن توجه شود:

 
علائم روانشناختی اعتیاد
افسردگی
اضطراب
تحریک
افزایش خلق و خو و تحریک پذیری که منجر به طغیان خشم می شود
احساس عصبی بودن
علائم رفتاری و اجتماعی اعتیاد
ادامه مصرف دارو پس از تجربه پیامدهای منفی مصرف قبلی
صرف زمان زیادی برای تهیه و استفاده از داروها و تلاش برای بهبودی از اثرات آنها
اجتناب از تماس با خانواده و دوستان، منجر به انزوای اجتماعی می شود
تمایل به صرف وقت فقط با سایر مصرف کنندگان
اولویت دادن مخدر بر سایر فعالیت ها
 

علائم فیزیکی اعتیاد
تجربه افزایش تحمل به دارو طوری که باید بیشتر و بیشتر از دارو مصرف کنید تا اثرات مطلوب را تجربه کنید.
تجربه کبودی، دلمه، اسکار، عفونت و سایر مشکلات پوستی در اثر تزریق دارو
افزایش یا کاهش وزن به دلیل افزایش یا کاهش اشتها
احساس تعریق بیش از حد بدون داشتن فعالیت بدنی
سردردهای ناشی از کم آبی بدن
این علائم می تواند علاوه بر تعدادی از اثرات طولانی مدت مصرف دارو بر بدن رخ دهد.

 

 

منابع :

سلامت نیوز

https://www.addictioncenter.com/drugs/how-long-do-drugs-stay-in-your-system/

https://www.themanorclinic.com/blog/how-long-do-drugs-stay-in-your-body

برچسب‎ها : موادمخدر,

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان