اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

چهارشنبه, 30 خرداد 1403
چهارشنبه, 30 خرداد 1403

به گفته محققان، یک داروی جدید تأیید شده برای دیابت نوع ۲ ممکن است برای درمان چاقی نیز موثر باشد.

به گزارش گیلان سلامت به نقل از مهر، داروی «تیرزپاتید» که هفته‌ای یک بار تزریق می‌شود، روی دو هورمون طبیعی که به مغز در ایجاد حس سیری کمک می‌کنند، اثر می‌گذارد. تأثیر این دارو ممکن است به اندازه جراحی کاهش وزن مؤثر باشد.

به گزارش مدیسن نت،دکتر «آنیا جاستربوف»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه ییل، گفت: «حدود ۹ نفر از ۱۰ نفر در این مطالعه وزن کم کردند و میانگین کاهش وزن برای بالاترین دوز ۲۲.۵٪ بود که قبلاً هرگز ندیده بودیم.»

وی در ادامه افزود: «این نتایج یک گام مهم به جلو در توسعه گزینه‌های درمانی مؤثر بالقوه برای افراد مبتلا به چاقی است.»

کارآزمایی جدید بر روی افرادی متمرکز بود که چاق بودند اما دیابت نداشتند. نتایج نشان داد که آنها حتی بیشتر از آنچه در مطالعات دیابت که منجر به تأیید دارو می‌شود، وزن کم کردند.

برای این مطالعه ۷۲ هفته‌ای، بیش از ۲۵۰۰ بزرگسال دارای اضافه وزن یا چاق هر هفته ۵، ۱۰ یا ۱۵ میلی گرم از داروی جدید یا دارونما دریافت کردند. این مطالعه نشان داد که میانگین کاهش وزن برای بالاترین دوز حدود ۲۳.۵ کیلوگرم بود. افرادی که دوز ۱۰ میلی گرمی مصرف کردند به طور متوسط حدود ۲۲ کیلوگرم وزن کم کردند و افرادی که در گروه ۵ میلی گرم بودند حدود ۱۵ کیلوگرم وزن کم کردند. در مقابل، افرادی که دارونما دریافت کردند کمی بیش از ۲.۵ کیلوگرم وزن کم کردند.

این مطالعه نشان داد که تقریباً تمام افرادی که از این دارو استفاده می‌کردند، شاهد بهبود قند خون، فشار خون و سطح کلسترول بودند.

جاستربوف گفت: «شایع ترین عوارض جانبی شامل تهوع، اسهال و یبوست بود که عموماً خفیف تا متوسط بودند.»

وی در ادامه افزود: «در حال حاضر داروهای بسیار خوبی برای مدیریت وزن در دسترس داریم اما میزان کاهش وزن ناشی از این دارو، بسیار بیشتر از سایر داروها است. همچنین میزان کاهش وزن آن به رایج‌ترین روش‌های جراحی چاقی نزدیک است.»

یک درمان چاقی موسوم به سماگلوتاید (Wegovy) که سال گذشته تأیید شد حدود ۱۵ درصد کاهش وزن ایجاد می‌کند. این دارو پپتید ۱ شبه گلوکاگون انسانی (GLP-۱) را هدف قرار می‌دهد، اما داروی جدید GLP-۱ و پلی پپتید انسولینوتروپیک وابسته به گلوکز (GIP) را هدف قرار می‌دهد، به همین دلیل است که حتی مؤثرتر به نظر می‌رسد.

سایر داروهایی که در دهه گذشته تأیید شده اند به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش وزن را به همراه دارند.

منبع: سلامت نیوز

برچسب‎ها : کاهش وزن, چاقی,

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان