اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

پنجشنبه, 30 فروردین 1403
پنجشنبه, 30 فروردین 1403

این درد در قسمت پایین شکم شما احساس می شود. نوع درد متفاوت است و ممکن است ناگهانی و شدید باشد (درد حاد لگن) یا ۶ ماه یا بیشتر طول بکشد (درد مزمن لگن).

به گزارش گیلان سلامت به نقل از ان اچ اس درد لگن به دردهای زیر شکم و ناف گفته میشود که میتواند با دامنه بسیار وسیعی همراه باشد. این درد ممکن است یکی از علائم بارداری و یا اختلالات گوارشی همانند سندرم روده تحریک پذیر باشد.

علائم درد لگن

درد لگن متفاوت است. ممکن است ناحیه کوچکی در اطراف لگن (در پایین شکم) یا کل ناحیه را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع درد لگن عبارتند از:

یک درد تیز، کوبنده یا سوزش که به طور ناگهانی رخ می دهد

دردی که به آرامی بروز می کند اما از بین نمی رود

یک درد مبهم یا سنگین یا احساس فشار

یک احساس پیچ خورده یا گره خورده

یک درد گرفتگی یا ضربان دار، که ممکن است بیاید و برود

درد فقط زمانی که در حال انجام کاری هستید، مانند ورزش کردن، داشتن رابطه جنسی یا ادرار کردن

علل شایع درد لگن

دلایل زیادی برای درد لگن وجود دارد. ممکن است ناشی از عفونت یا شرایطی باشد که یکی از اندام‌های ناحیه لگن مانند روده یا مثانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علل شایع عبارتند از:

یبوست یا سندرم روده تحریک پذیر

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)

عفونت های مقاربتی (STIs)

بیشتر علل درد لگن جدی نیستند. اما چند بیماری وجود دارد که باعث درد لگن می شود و نیاز به درمان اورژانسی دارد، مانند آپاندیسیت و پریتونیت.

اما خودتان تشخیص ندهید - اگر نگران هستید حتما به پزشک عمومی مراجعه کنید.

درد لگن در زنان

درد لگن در زنان شایع تر است و علل شایع آن عبارتند از:

درد قاعدگی

شرایطی که بر اندام های تناسلی زنان تأثیر می گذارد، مانند کیست تخمدان یا اندومتریوز

درد لگن در بارداری

به ندرت ممکن است چیزی جدی تر باشد، مانند حاملگی خارج از رحم، سرطان رحم یا سرطان تخمدان.

درد لگن در مردان

درد لگن گاهی اوقات می تواند ناشی از شرایطی باشد که بر پروستات تأثیر می گذارد، مانند پروستاتیت.

در زیر به موارد بیشتری از مشکلاتی که  درد لگن را به دنبال دارند اشاره میکنیم :


1. یکی از این موارد میتواند درد آپاندیس باشد که در سمت راست اتفاق می افتد و بسیار شدید است .با پاره شدن آن و گسترش عفونت د ر داخل شکم میتواند حیات فرد را تحت تاثیر قرار دهد .


2. سندرم روده تحریک پذیر که اختلال مزمن دستگاه گوارش است , باعث بروز مکرر درد شکم گرفتگی نفخ و اسهال و یبوست میشود .پزشکان دلیل اصلی بروز این مشکل را هنوز درنیافته اند اما برای کنترل آن پیشنهادهایی نظیر تغییرات در رژیم غذایی مدیریت استرس و درمان برای اسهال و ییبوست داده اند.


3. ممکن است در دوره تخمک گذای خود قرار گرفته باشید که گاهی به دلیل تحریک دیواره شکم در اواسط چرخه این  درد بوجود آید که البته مضر نیست و طی چند ساعت از بین میرود.


4. گاهی سندرم قبل از قاعدگی میتواند باعث انقباض در عضلات شکم ,کمر درد و سر درد ،حساسیت در پستان ها و اکنه در پوست و تغییرات هورمونی شود عدم ورزش و کمبود ویتامین این علائم را بدتر میکند .در صورت بروز دردهای شدید با مشورت یک پزشک دارو مصرف کنید.


5. هر ماه رحم یک پوشش اندومتر میسازد جایی که جنین بتواند رشد کند .در دوره قاعدگی این بافت منجر به بروز دردهایی در پائین شکم و پشت میشود .


6. یک مورد اورژانسی که بسیار سریع باید درمان شود بارداری خارج از رحم است که با علائمی نظیر درد شدید لگن , خونریزی واژینال , تهوع , سرگیجه و گرفتگی عضلات همراه است.


7.  یکی دیگر از دلایل جدی بیماری التهاب لگن است که میتواند صدمه جدی به رحم تخمدان بزند و علائم شایع آن تب درد شکم و ترشحات غیر طبیعی واژن و درد در هنگام رابطه جنسی است و البته با مشورت پزشک و مصرف انتی بیوتیک درمان مشود.


8. کیست تخمدان از دیگر عوامل بروز درد در ناحیه پائین ناف و لگن میشود .کیست های بزرگ ممکن است درد لگن را افزایش دهند و شما را به تکرر ادرار مبتلا کنند .


9. فیبروئید هایی که در دیواره رحم رشد میکنند و گاهی با نام تومورلیفی نامیده میشوند هم باعث بروز اینگونه دردها هستند که البته سرطانی نیستند .برخی از زنان ممکن است فشار در شکم خود احساس کنند یا درد در کمر و رابطه های جنسی دردناک را تجربه کنند.


10. در برخی از زنان بافت آندومتر در خارج از رحم رشد میکند و زمانیکه به حداکثر رسید به دلیل  اینکه راه خروج نمی یابد باعث درد میشود.


11. عفونت ادرار مشکل شایعی است که در بسیاری از زنان رخ داده است و الته تا جاییکه به کلیه ها گسترش نیافته است مورد خطرناکی نیست .نشانه های عفونت کلیه ها تب ، تهوع استفراغ و درد در قسمت پائینی کمر است.

12. سنگ کلیه از دانه های نمک و مواد معدنی موجود در ادرار تولید میشود . میتواند به اندازه یک دانه شنی و یا بزرگتر باشد و باعث بروز درد در شکم  خونی شدن ادرار میشود.


13. یکی دیگر از دردهای مزمن مربوط به التهاب مثانه است که منجر به  فشار بالا در  ناحیه تناسلی ، دفع دردناک ادرار و درد در هنگام رابطه جنسی میشود.

14. درد لگن نشانه هشدار دهنده ای برای بیماری های مقاربتی است که موجب خونریزی میان دوره ای , دفع دردناک ادرار  و درد در لگن میشود.


15. اگر قبلا جراحی نظیر برداشتن آپاندیس و یا سزارین داشته اید احتمال بروز این درد در شما افزایش میابد.

منبع: سلامت نیوز

برچسب‎ها : مدیریت درد, درد,

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان