اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

سه شنبه, 29 خرداد 1403
سه شنبه, 29 خرداد 1403

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: آلودگی هوا به طور میانگین یک و نیم سال امید به زندگی را کاهش می دهد.

به گزارش گیلان سلامت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،عباس شاهسونی گفت: نوع ذرات معلق در هوا متفاوت نیست و این امکان وجود دارد که جنس ذرات به میزان کمی متفاوت باشد. زدن ماسک های طبی جراحی می تواند درصد قابل توجهی از ورود ذرات را کاهش بدهد. نوشیدن زیاد مایعات بخصوص آب و مصرف کافی سبزیجات تازه و میوه تا حد زیادی آثار منفی الودگی هوا را در بدن را کاهش می دهد.

او گفت: بروز الودگی هوا و افزایش ذرات معلق موجود در هوا در کوتاه مدت سبب افزایش مراجعه بیماران تنفسی، قلبی و عروقی به اورژانس و مراکز درمانی می شود و نیاز بیماران به مراقبت های اولیه تنفسی و قلبی و عروقی بیشتر از گذشته خواهد شد.

به گفته شاهسونی تغییر عملکرد ریه، افزایش علائم تنفسی حاد مانند خس خس، سرفه، عفونت های تنفسی، افرایش استفاده از داروهای تنفسی و قلبی و عروقی  و افزایش موارد مرگ های زودرس از دیگر اثرات زیانبار بروز آلودگی هوا در کوتاه مدت است.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: آثار منفی منتسب به مواجهه بلند مدت با آلودگی هوا شامل افزایش مرگ‌و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی و تنفسی، افزایش بروز بیماری های تنفسی مزمن، شیوع آسم، انسداد مزمن ریوی، تغییرات مزمن در عملکرد ریه و افزایش بیماری های قلبی و عروقی مزمن است.

او گفت: آلودگی هوا باعث کاهش آستانه تحمل مردم می شود و به طور میانگین یک و نیم سال امید به زندگی را کاهش می دهد.

منبع: سلامت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان