چهارشنبه, 27 تیر 1403

نتایج یک مطالعه تخصصی نشان می دهد که اکثریت مردم از علائم احتمالیِ اولیه آلزایمر آگاه نیستند.

به گزارش گیلان سلامت بیشتر افراد با اصطلاح "اختلالات شناختی خفیف" آشنا نیستند.

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد آمریکایی‌ها با این اختلال آشنا نیستند و این درحالیست که طبق آمار ملی این کشور حدود ۱۸ درصد از افراد ۶۰ سال و بالاتر به آن دچار می شوند و این اختلال می‌تواند منجر به بیماری آلزایمر شود.

اختلال شناختی خفیف، مرحله اولیه از دست دادن حافظه یا سایر توانایی های شناختی، مانند زبان یا ادراک بصری/فضایی است. علائم این اختلال می‌تواند به اندازه‌ای جدی باشد که مورد توجه فرد مبتلا و اطرافیان قرار گیرد، اما به اندازه‌ای خفیف باشد که فرد آسیب‌دیده بتواند توانایی خود در انجام بیشتر فعالیت‌های روزمره را حفظ کند.

بسیاری از مردم این اختلال را با روند طبیعی افزایش سن اشتباه می‌گیرند، هرچند متفاوت است. طبق تحقیقات انجام گرفته حدود یک سوم افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف در مدت پنج سال به زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.

بسته به نوع این اختلال، افراد ممکن است در به خاطر سپردن مکالمات، پیگیری مسائل، حفظ رشته افکار خود در طول مکالمه یا تکمیل کارهای روزمره مانند پرداخت صورتحساب مشکل داشته باشند.

برای درک بهتر آگاهی، تشخیص و درمان اختلال شناختی خفیف در ایالات متحده، انجمن آلزایمر این کشور یک نظرسنجی را روی بیش از ۲۴۰۰ بزرگسال و ۸۰۱ پزشک مراقبت های اولیه انجام داد. بیش از ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در ابتدا آشنایی کمی با این اختلال داشتند.

اما وقتی به آنها در مورد این اختلال اطلاعاتی داده شد بیش از ۴۰ درصد نسبت به احتمال بروز بیماری در آینده احساس نگرانی کردند.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، همچنین بررسی‌ها نشان داده است که در شرایط کنونی اکثریت پزشکان مراقبت های اولیه در تشخیص اختلال شناختی خفیف از روند طبیعی افزایش سن با مشکل روبرو هستند.

منبع: بهداشت نیوز

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان